Čo si zbaliť na cyklovýlet? Poradíme vám

Slovensko

Chystáte sa po dlhšej dobe na cyklovýlet a nie ste si istí tým, čo budete potrebovať? Majte po ruke náš zoznam, vďaka ktorému pri balení nezabudnete na nič zásadné.

Funkčné a rýchloschnúce oblečenie

Najviac miesta vždy zaberie oblečenie. Preto si so sebou vezmite také, ktoré je skladné, funkčné a nemusí sa príliš často prať. Na bicykli je dôležitý predovšetkým odvod potu a rýchle schnutie – myslite na to, keď budete oblečenie vyberať.

Navigácia, alebo mapa

Ak sa chystáte na cyklistický výlet, nezabudnite si so sebou vziať osvedčený prostriedok na orientáciu. Dobrú službu vám urobí cyklonavigácia, ktorá má už všetky funkcie cyklopočítača. Použiť však môžete tiež aplikáciu v mobile, alebo klasickú mapu, ktorú uložíte do turistického batoha.

Batoh či taška na bicykel

Na dlhú cestu na bicykli si so sebou poveziete veľa vecí, ktoré musíte niekam uložiť. Okrem cyklistických ruksakov, alebo tašiek budete tiež potrebovať držiaky, ktoré je možné nainštalovať na predné aj zadné koleso. Majte na pamäti, že každé kilo navyše veľmi ovplyvňuje jazdné vlastnosti a preto dbajte aj na správne rozloženie váhy.

Tip: Na krátku jazdu vám postačí podsedlová taštička, alebo taška do rámu. Na dlhšie cyklovýlety sú ideálne tašky, ktoré sa nacvakávajú na sedlovku alebo nosič na tašky. Tie pojmú až 70 litrov, takže v nich môžete viesť, okrem iného, aj spací vak a stan.

Nevyhnutné náradie

Ak vás po ceste stretne menší defekt, mali by ste si ho byť schopní opraviť sami bez problémov (samozrejme v rámci možností). K základnému vybaveniu nepochybne patrí rezervná duša, hustilka, lepenie a montpáky, bez ktorých výmenu duše nezvládnete.

Ak patríte medzi manuálne zručnejších cyklistov, pribaľte si so sebou nitovaču, rýchlospojku na reťaz a skladacie kombinačky, na ktoré výrobcovia umiestňujú skrutkovače, imbusy a všetko, čo na bicykli využijete.

Vybavenie na kemping

Aby ste mali kde hlavu zložiť, budete potrebovať kempingové vybavenie. Základom je kvalitný stan a spací vak, ideálne z kategórie ultralight. Nevyhnutnou položkou na vašom zozname by mala byť tiež termoizolačná karimatka. Vďaka nej sa pohodlne vyspíte a budete sa cítiť ako v posteli aj na chladnej a hrboľatej zemi. 

Tip: Zistili ste, že potrebujete nový spacák? Pravdepodobne na vás čaká na Heuréke. Porovnajte si ponuky stoviek e-shopov, prečítajte si užívateľské recenzie a nakoniec si spacák objednajte s doručením až k vám domov.

Set na varenie

Pri niekoľkodennom putovaní iste oceníte teplé a výdatné jedlo. Pripraviť si ho môžete na cestovnom plynovom variči, ku ktorému stačí prikúpiť plynovú kartušu a nejaké to príslušenstvo. Ak riešite každý gram, padne vám vhod klasický ešus, v ktorom jedlo nielen pripravíte, ale rovno aj naservírujete.

Na čo ďalšie nezabudnúť

  • Kvalitné slnečné okuliare – Na bicykli potrebujete mať neustále prehľad o tom, čo sa deje okolo vás. Majte preto po ruke kvalitné slnečné okuliare, ideálne tie polarizované, vďaka ktorým sa vám bude jazdiť pohodlne, aj keď bude úplné azúro.
  • Opaľovací krém – Pri slnečnom počasí nezabudnite na opaľovací krém, či opaľovacie mlieko s dostatočným UV faktorom.
  • Cyklolekárnička – Pre prípad nehody majte po ruke vybavenú cyklolekárničku. Nemali by v nej chýbať leukoplasty, dezinfekcia a lieky na najčastejšie zdravotné problémy, ako je horúčka, žalúdočná nevoľnosť, alebo alergie.

Tip na zahraničný výlet

Užiť si nezabudnuteľný cyklovýlet môžete napríklad aj na susednej Morave. Všetko je však potrebné si poriadne naplánovať. Ubytovanie si objednajte vopred prostredníctvom portálu ubytování Jižní Morava a konkrétne cyklotrasy si vyberte prostredníctvom online turistických sprievodcov.


Lokalita Slovensko