Cyklisti v premávke: Poznáte zásady bezpečnej jazdy?

Slovensko

Bicykel je skvelým dopravným prostriedkom, ktorý je stále v móde. Ak ho používate, zanechávate za sebou čistejšiu planétu. Navyše, ak sa aktívne venujete cyklistike, a nestojí vám bicykel v garáži, prospieva to vášmu zdraviu. Vaše zdravie však môže byť výrazne ohrozené, ak zabudnete na zásady bezpečnej jazdy na bicykli. Tejto téme sme sa viac venovali v článku.

Hlava je základ

Na začiatok si musíte uvedomiť, prečo zásady bezpečnej jazdy na bicykli existujú. Aj keď tento 2-kolesový prostriedok nemá motor, dokáže vyvinúť nebezpečnú rýchlosť. Ochrana je prvoradá, ak sa chcete domov vrátiť v celku. Akonáhle si to uvedomíte a začnete praktizovať, riziko úrazu náhle klesne na minimum. Z toho zároveň vyplýva podnadpis tejto sekcie článku: Hlava je základ. Preto by ste si ju mali kvalitne ochraňovať, k čomu slúži cyklistická prilba.

Cykloškola

Mnoho cyklistov nemá vodičské preukazy a nikdy nenavštívili kurz autoškoly. Považujú sa len ako jazdci, ktorí si môžu jazdiť kadekoľvek. V skutočnosti sú však plnohodnotnými účastníkmi cestnej premávky. Preto musia poznať a sledovať dianie v premávke. Cyklista preto musí zastaviť na semafore, ak svieti červená pre autá, používať ruky ako smerovky a dbať ohľad aj na ostatných účastníkov premávky, medzi ktorých patria aj chodci.

Buďte na očiach

Nie každý má rád pozornosť od druhých ľudí. Pokiaľ ide o bezpečnú jazdu na bicykli, dobre viditeľné oblečenie upúta pozornosť druhých. Nebojte sa reflexných prvkov akými sú prívesky, pásiky či oblečenie. Ak jazdíte v noci, nesmie vám chýbať predné a zadné svetlo na bicykel. Aby ste si boli istý, že vás registrujú aj ostatní účastníci cestnej premávky, snažte sa s nimi nadviazať očný kontakt.

Bicykel alebo iPhone?

Bicykel sa narozdiel od auta dá jednoducho odcudziť. Krádež bicyklov sa deje častejšie ako si možno myslíte. Predsa len jeho hodnota často býva v podobnej cenovej kategórií ako moderný telefón. Kde sa však stala chyba? Nevieme, čo vám vieme odporučiť je kvalitný zámok na bicykel. Keď už je reč o telefóne, ten nepatrí rovnako za volant ani za riadidlá.

Predvídajte

Musíte si uvedomiť, že na ceste nie ste sami a okolo vás sú aj iní vodiči a chodci. Niekedy môže zlyhať ľudský faktor a stane sa niečo neočakávané. Ak nechcete vystaviť ohrozeniu vaše zdravie či iných ľudí, jazdite tak, aby ste mali stále dostatok času na reakciu. Či už vám niekto vôjde do jazdy, príliš prudko zabrzdí, nedá prednosť a tak podobne. Nie nadarmo sa hovorí, že pomaly ďalej zájdete. Bezpečne však zájdete ešte ďalej.

Cyklotrasy

Pozemná komunikácia je vyhradená cesta prevažne pre osobné a nákladné vozidlá. Môžu sa na nej pohybovať aj cyklisti, korčuliari, bežci a tak podobne. Zatiaľ čo je cesta zdieľaná s viacerými účastníkmi cestnej premávky, cyklotrasy sú výhradne pre cyklistov, kolobežkárov a korčuliarov. Ak je možnosť, uprednostňujte ich pred klasickou cestou. Vďaka tomu znížite počet účastníkov na ceste a premávka bude o niečo plynulejšia.

foto: Pexels


Lokalita Slovensko