Cyklotrasa Poltár – Rimavská Sobota

Rimavská Sobota

Toto je bezpochyby jedna z najkrajších cyklistických trás na Slovensku. Vznikla v koridore bývalej železničnej trate.

Ide o železnicu, ktorú postavili ešte v roku 1913 ako spojnicu Poltára a Rimavskej Soboty. Svojmu účelu slúžila až do roku 2000. Sedem rokov na to bola definitívne zrušená.

Bývalá železničná trať však predsa len neupadla do zabudnutia. Územné samosprávy, mestá, obce, ale najmä kraj, čoraz častejšie začali hovoriť o tom, že ju chcú premeniť na cykloturistický chodník.

Iniciatívy sa chopil Banskobystrický samosprávny kraj a sen sa stal skutočnosťou. V regióne Novohrad tak vznikla 30-kilometrová cyklotrasa, ktorá vedie nádhernou prírodou, hrdo sa pýši ikonickými výhľadmi, mostami, ale tiež unikátnym tunelom.

Cyklotrasa Poltár Rimavská Sobota
Cyklotrasa Poltár Rimavská Sobota

Cyklotrasa Poltár – Rimavská Sobota bola otvorená 1. mája 2024

Cyklotrasa bola slávnostne otvorená 1. mája 2024. Úsek medzi Rimavskou Sobotou a tunelom Ožďany pozvoľna stúpa. Trasa prechádza prakticky úplne mimo akejkoľvek civilizácie, takže sa môžete tešiť na božské ticho, tieň stromov či mokrade.

Tunel Ožďany je určite najväčšia atrakcia trasy a je úplný slovenský unikát. Bývalý železničný tunel má dĺžku 160 metrov a nielenže je celý zrekonštruovaný, ale aj osvetlený.

Od tunela až po obec Sušany sa zvažuje. Cestou sa otvárajú výhľady do doliny. Cyklotrasa sa dostáva na rovinu. Prechádza niekoľkými bývalými železničnými zastávkami – Sušany, Hrnčiarske Zalužany a Hrnčiarska Ves. Najkrajšia je bývalá stanica Hrnčiarske Zalužany, ktorá sa po dlhých rokoch chátrania dočká rekonštrukcie.

Následne cesta opäť jemne stúpa až po Maštinec. Trasa končí tesne vedľa železničnej stanice Poltár. Tam môžete nastúpiť na vlak do Lučenca alebo Utekáča, prípadne sa vrátiť späť do Rimavskej Soboty.

Cyklotrasa Poltár Rimavská Sobota
Cyklotrasa Poltár Rimavská Sobota

Občerstvenie a popis trasy

Najbližšie možnosti občerstvenie sa nachádzajú v Rimavskej Sobote a Poltári. Cyklotrasa je obojsmerná a vhodná aj pre deti. Nezabudnite na pitný režim.

foto: BBSK, text: Michal Feik


Dĺžka:
30 km
Stúpanie:
151 m
Klesanie:
178 m
Lokalita Rimavská Sobota
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Rimavská Sobota, Poltár
Trasa Poltár - Rimavská Sobota