Najznámejšie cyklotrasy na Slovensku   

Slovensko

Šport dodáva energiu – prospieva telesnej kondícii aj mentálnemu zdraviu. Vďaka cyklistike sa rýchlejšie odbúra stres a zlepší nálada. Pravidelný pohyb v prírode utužuje zdravie a regeneruje celé telo, preto si cyklistika získava stále viac priaznivcov.

Slovensko má ohromujúcu prírodnú scenériu a množstvo cyklistických trás. Či si na potulky jesennou prírodou zvolíte pánske alebo dámske crossové bicykle, s priateľom na dvoch kolesách môžete zažiť krásne zážitky vždy. Naša krajina je zalesnená na takmer polovici svojej plochy a milovníkom cyklistiky ponúka množstvo športového vyžitia.

Nielen v najmenších veľhorách sveta – vo Vysokých Tatrách, ale aj v iných oblastiach. Zaujímavé cyklotrasyHorehronie, Liptov, Šariš, Spišská Magura, Pieniny, Turiec, Záhorie, Horná Nitra a mnoho iných regiónov. A v súčasnosti sa pre cyklistov budujú stále nové cyklistické cesty, ktorými sa prepoja aj ďalšie úseky Slovenska.   

Dôležitá je bezpečnosť 

Cyklistika patrí k najrozšírenejším športovým aktivitám, no z pohľadu bezpečnosti je dôležitý stav bicykla. Je potrebné, aby cyklista dbal nielen o brzdy, reťaz, pedále a pneumatiky, ale aj o nadstavenie sedla a riadidiel. Podceniť nemožno ani povinnú výbavu bicykla – predné, bočné, zadné a odrazové svetlá. Počas potuliek jesennou prírodou však netreba zabudnúť ani na doplnky na bicykel – na pumpu, zámok a na základné náradie.

K bezpečnej jazde potrebuje cyklista aj chrániče a prilbu. Cyklistickú prilbu je dobré voliť hmotnostne čo najľahšiu, ideálne s vetracími otvormi. Dôležitý je tiež komfortný úchyt pod bradou. Pre vyššiu ochranu je možné zvoliť taký druh cyklistickej prilby, ktorý je vybavený reflexnými prvkami. Skvelým tipom sú modely s LED žiarovkami, ktoré v prípade potreby, výrazne zlepšia viditeľnosť. Stačí navštíviť predaj bicyklov Bratislava a o výhodách jednotlivých modelov sa poradiť s odborníkmi.  

Športové oblečenie a obuv

Na cyklistických výletoch by športovec nemal podceniť ani vhodné funkčné športové oblečenie. Ideálne cyklistické oblečenie uprednostňuje funkčné materiály – polyamid, polyester, elastan a čo sa vrchných zvrškov týka, tie majú byť hlavne vzdušné a nepremokavé. Cyklista sa však nezaobíde ani bez kvalitnej obuvi. Ak má byť športová obuv pohodlná, musí mať vhodný strih a nízku hmotnosť. Cyklistika už dlhé roky kraľuje na popredných miestach v rebríčku najobľúbenejších letných športov. Bicyklovanie na čerstvom vzduchu posilňuje srdce a cievy, svaly a kĺby, dýchací a tráviaci systém – skvelo posilňuje celý imunitný systém, preto sa jej treba venovať nielen v lete, ale aj v jeseni.             


Lokalita Slovensko