Východné Slovensko na bicykli: ktoré cyklotrasy stoja za to?

Slovensko

Už teraz premýšľate, kam sa budúci rok vyberiete na bicykle? Čo takto východné Slovensko? Na výber máte množstvo cyklotrás s úžasnými výhľadmi a zastávkami, na ktorých môžete načerpať trochu kultúry a slovenskej histórie.

Tokajská cyklotrasa

S cyklistikou sa posledné roky roztrhlo vrece. Niet sa čomu čudovať, cyklistika je skvelý spôsob ako potrénovať telo aj myseľ a zabaviť celú rodinu. Navyše v dnešnej modernej dobe si na svoje prídu aj tí, čo neholdujú dlhému šliapaniu do pedálov – elektrobicykel je to pravé, čo potrebujete. Na ktoré trasy na východnom Slovensku budúci rok vytiahnuť bicykle alebo elektrobicykle?

Ste milovníkom vína? Potom musíte skúsiť cyklotrasu vedúcu cez najznámejšiu vinohradnícku oblasť Tokaj. Trasa vedie prevažne po spevnených cestách, no zopár úsekov – Čerhov – Luhyňa a Borša – Viničky – po poľnej ceste alebo popri hrádzi. Vo Viničkách sa cesta napája na magistrálu smerom na Zemplín.

Na trase môžete obdivovať nádhernú prírodu a urobiť si zastávku napríklad v niektorej z viníc. Najväčšia koncentrácia je v obciach Malá Tŕňa a Veľká Tŕňa, no na vinárske domčeky narazíte takmer na každom kroku. Nezabudnite ani na Vyhliadkovú vežu, z ktorej sa vám naskytne neuveriteľný pohľad na celú oblasť a jej slovenskú aj maďarskú časť.

Vyhliadková veža Tokaj

Hornádska kotlina

Táto cyklotrasa je ideálna aj pre začiatočníkov, keďže je nenáročná a vedie cez Hornádsku kotlinu a severný okraj Slovenského raja. Cesta začína v Spišskej Novej Vsi a vedie popri rieke Hornád až do Smižianskej Maše. Odtiaľ sa vyberte smerom na Ďurkovec až do Spišských Tomášoviec.

Táto cyklotrasa ponúka krásne výhľady na hornádsku prídu a rieku Hornád. Je tu množstvo zastávok, kde si môžete vydýchnuť a vychutnať si pohľad na hory. V Spišskej Novej Vsi je tiež možnosť navštíviť niektorú z pamiatok, napríklad katolícky kostol s najvyššou kostolnou vežou na Slovensku, Galériu umelcov Spiša alebo Provinčný dom. V Spišských Tomášovciach potom nesmiete minúť starú lipu a kostol sv. Michala. 

Spišský hrad

Na Spišský hrad

Cyklotrasa vedúca zo Slovenského raja až pod Spišský hrad je dlhá 40 kilometrov a je vhodná pre pokročilejších cyklistov, keďže sa tu často strieda terén. Trasa začína v Spišských Tomášovciach a pokračuje cez Smižany, Harichovce a Klčov až do Spišského Podhradia.

Okrem členitej a nádhernej krajiny okolo seba sa zastavte v Sans-Souci, čo je zrúcanina kaplnky a tiež neprehliadnite minerálny prameň v Baldovciach. Záver výletu patrí Spišskému hradu – najväčšiemu hradu v strednej Európe, ktorý je zapísaný na Zozname UNESCO.


Lokalita Slovensko