3 nepríjemné suveníry, ktoré si kvôli neopatrnosti môžete doniesť z pobytu v prírode

Slovensko

Čas strávený v prírode je balzam na dušu a prospieva zdraviu. No napriek tomu je potrebné tráviť ho s rozvahou. V opačnom prípade môže naopak zdraviu aj uškodiť. Poradíme, čo robiť, aby ste si z vašich výletov nepriniesli okrem želaného, aj niektorý z častých neželaných suvenírov.

Svrbivé štípance

Červené, svrbivé fľaky na koži či už od komárov, mravcov, včiel alebo iného hmyzu, patria medzi jedny z najčastejších nepríjemných suvenírov. Teda, u istej skupiny ľudí. Hmyz má svoje špecifické preferencie a kým niektorí nešťastlivci chodia pravidelne bodkovaní ako muchotrávka, iným sa hmyz vyhýba pomaly oblúkom.

Vedci už prišli s rôznymi hypotézami čím to je, ale zatiaľ nenašli definitívny dôvod. Našťastie ale odhalili už množstvo látok, ktoré komárom a ďalšiemu hmyzu nie sú po chuti, a tak sa vieme pred nimi dostatočne chrániť.

Ak teda aj vy patrite do skupiny, na ktorej si hmyz rád zgustne, zaobstarajte si špeciálny odpudzujúci náramok či iný repelent. Pokiaľ sa vám štípancom vyhnúť nepodarilo, určite si ich neškriabte. Proti svrbeniu môžete vyskúšať gél s aloe vera alebo napríklad aj ocot alebo citrón.

Nakazený kliešť

Svrbivé štípance sú ešte ten „príjemnejší“ suvenír od hmyzu. Svrbenie po pár dňoch ustane a je takpovediac dobre. No od niektorých druhov hmyzu, napríklad od kliešťov, môžete dostať aj ďalší darček – rôzne ochorenia.

Medzi najznámejšie patria borelióza a kliešťová encefalitída. No tu zoznam zdravotných nepríjemností prenosných týmto hmyzom nekončí. Nakaziť sa ďalej môžete aj ochoreniami ako sú ehrlichióza, babesióza, bartonelóza, turalémia a neoehrlichiózu.

Medzi najviac obávané ochorenia prenášané kliešťom patrí jednoznačne kliešťová encefalitída. No veľké problémy vie narobiť, najmä ak nie je odhalená dostatočne včas, aj borelióza. A práve tá sa podľa vykonaných analýz odobraných kliešťov, vyskytuje medzi infikovanými kliešťami najčastejšie – u takmer 10 %.

Pri pobyte v lokalitách známych výskytom kliešťov by ste preto mali používať repelent aj ak vás inak hmyz moc „nemusí“. Preferujte skôr svetlé oblečenie, na ktorom spozorujete kliešťa ešte skôr ako sa prisaje na kožu a po návrate domov sa vždy skontrolujte. Čím skôr totiž kliešťa vyberiete, tým je riziko prenosu ochorenia nižšie. Nezabudnite na správny postup ako vybrať kliešťa. V opačnom prípade môže kliešť vyvrátiť svoje vnútornosti, alebo vám môže pod kožou ostať jeho úlomok.

Ako vybrať kliešťa
Ako vybrať kliešťa – zdroj Pexels

Spálenie od slnka alebo úpal

Veľmi opatrný počas chodenia po výletoch treba byť počas letných horúčav. V tomto období nielenže nezabúdajte na pitný režim, ale aj ochranu hlavy a pokožky pred slnkom.

Inak si po návrate koledujte o množstvo nepríjemných chvíľ a málo spánku. Červená páliaca pokožka, či nedajbože horúčka a zvracanie. Takýto záver príjemných potuliek určite nechce nikto.

Svoj výlet si preto naplánujte tak, aby ste mali priestor na dostatok pobytu v tieni, ochladenie sa a dodržiavanie pitného režimu.

Pobyt na priamom slnku sa počas horúčav snažte držať na minime a počas celého času si chráňte hlavu pokrývkou hlavy a pokožku opaľovacím krémom.

Prajeme vám veľa príjemných chvíľ strávených potulkami, napríklad aj po tipoch na výlety od nás, bez nepríjemných suvenírov, ale naopak s množstvom zážitkov a príjemne strávených chvíľ.

Tento článok vznikol v spolupráci s obchodom www.roy.sk.


Lokalita Slovensko