Medvede sú neoddeliteľnou súčasťou prírody v našich končinách. O tom, či sú alebo nie sú premnožené, kolujú rôzne vášnivé diskusie. Nech už sa prikláňate do ktoréhokoľvek tábora, fakt, že medvede sa u nás v lesoch vyskytujú, je nespochybniteľný. Aj preto je dobré vedieť, ako sa v prípade stretu s medveďom správať a situáciu nepodceňovať.
Dá sa zabrániť stretnutiu s medveďom?
Hoci sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať, pravdepodobnosť, že v lese stretnete medveďa, je skutočne malá. Samozrejme, istá miera rizika tu je vždy. No podľa biológa John Hechtela, ktorý má viac ako 25 ročné skúsenosti v tejto oblasti, je možné toto riziko znížiť na skutočné minimum preventívnymi opatreniami. Medvede nám podľa neho prepáčia väčšinu nášho správania sa v lese a vďaka porozumeniu im a prevencii sa vieme voči nim dobre chrániť.
Riziko stretnutia medveďa je omnoho menšie, keď sa pohybujete len po vyznačených turistických chodníkoch a aspoň vo dvojici. Ak idete sám, môžete si spievať, tlieskať, raz začas búchať palicou o strom či zaobstarať si zvonček proti medveďom na ruksak.
Ostražitosť zvýšte, ak sa dostanete do neprehľadného prostredia, idete po vetre alebo pozdĺž tečúcej vody. Nebezpečenstvo stretu stúpa aj podľa časti dňa – stretnutie s medveďom je pravdepodobnejšie ráno alebo večer.
Znaky prítomnosti medveďa
Prítomnosť medveďa, ešte predtým ako ho zbadáte, vám môže prezradiť viacero sprievodných znakov:
- Stopy – 5 prstov a pazúrov, veľkosť cca ako stopa človeka.
- Trus – obsahuje zvyšky rastlinnej potravy.
- Stopy srsti a pazúrov na stromoch – otrhaná kôra na strome so stopami srsti či polámané konáre.
- Rozhrabané mravenisko – medvede sa bežne hrabú v mraveniskách či osích hniezdach.
Zbystrite najmä ak sú čerstvé a snažte sa na seba upozorniť hlukom – medveď sa vám bude snažiť vyhnúť.
Čo robiť, ak ste si všimli medveďa skôr ako on vás?
V prvom rade sa snažte ostať pokojný a situáciu vyhodnotiť s chladnou hlavou. Nebojte sa chvíľu len tak stáť, zopárkrát sa zhlboka nadýchnuť a až potom rozmýšľať čo ďalej.
Do úvahy, samozrejme, pripadá útek, ale nemôže byť nepremyslený. Odísť od medveďa by ste mali rovnakým smerom ako ste k nemu prišli a vyhnúť sa mu väčším oblúkom. Nikdy sa k medveďovi nepribližujte. Ak sa nepozerá smerom k vám, kontrolujte jeho správanie počas celej doby vášho úniku.
Ten musí byť najmä tichý. Snažte sa robiť čo najmenší hluk a najmä nekričte. Tým zaručene upútate medveďovu pozornosť a pritiahnete ho k vám.
Ako sa chrániť, keď si vás medveď už všimol?
O niečo stresujúcejšia situácia nastáva vtedy, ak nie je pochýb o tom, že vás medveď zbadal. Určite v takomto prípade neutekajte a ostaňte chvíľu pokojne stáť. Keď sa medveď postaví na zadné, znamená to, že sa vás snaží identifikovať. Pomôcť mu môžete pokojným tichým rozprávaním. Počas toho zároveň nenápadne zväčšujte vzdialenosť medzi vami – pomaly cúvajte. Keď si budete istý, že si vás medveď všimol a nezaujímate ho, využite to a odíďte. Nebežte, môže to byť pre neho výzva k prenasledovaniu.
Medveď sa k vám začne približovať vtedy, ak má pocit, že ste narušili jeho osobný priestor alebo sa cíti ohrozený. Ak sa tak stane, snažte sa nehybne stáť. Ak sa medveď chystá na útok, pomôcť vám môže sprej na medvede. Medveďa ním omráčite a dočasne znefunkčníte jeho zmysly, tým získate cenný čas a znemožníte mu prenasledovanie.
Ak sa útoku nepodarilo zabrániť, snažte sa ležať na bruchu a ruky si prekrížte za hlavou. Medvede sa pri útoku rady upriamujú na tvár.
Tip na záver
Stret s medveďom je nepríjemný a stresujúci. Zachovať si pri ňom pokoj a rozvahu je preto neuveriteľne ťažké. No práve to je to najlepšie, čo môžete v danej situácii spraviť pre svoju bezpečnosť.
Tento článok vznikol v spolupráci s obchodom www.roy.sk