Báječná letná dovolenka – turistika a plávanie

Slovensko

V rebríčku rekreačných športov, ktoré na letných dovolenkách zastávajú popredné miesta, sa dlhodobo nachádza turistika a plávanie. Tieto športy prospievajú nielen telu, ale aj psychike a v lete sa mu s obľubou venujú ľudia všetkých vekových kategórií.

Letná turistika a rekreačné plávanie patria k športom, ktoré komplexne rozvíjajú celé telo. Zvyšujú pohyblivosť kĺbov, zlepšujú dýchanie, posilňujú svaly a srdce. A okrem toho, že skvelo zvyšujú telesnú kondíciu, upevňujú aj duševné zdravie. V lete pri turistike a plávaní však nepodceňte ostré slnečné lúče. Svetlá, jemná a citlivá pokožka môže na priamom slnku utrpieť poškodenia už po niekoľkých minútach slnečného žiarenia. Ľudia s takýmto typom pokožky by sa mali slniť obzvlášť obozretne a pokožku si chrániť vhodnými ochrannými opaľovacími prostriedkami.

Na čo nezabudnúť pri balení

V čase od jedenástej do pätnástej hodiny je v lete lepšie zotrvať v tieni, pretože v tomto čase je intenzita slnečného žiarenia najsilnejšia. A okrem vhodných odevov nezabudnite ani na slnečné okuliare, ktoré ochránia zrak pred prenikavými slnečnými lúčmi. Polarizačné slnečné okuliare plnia dve základné funkcie – pohlcujú svetlo a blokujú prechod ultrafialového žiarenia do očí, ktoré môže vyvolať rôzne zdravotné komplikácie – zápal očnej rohovky a iné poškodenia.

Cestovné tašky na letnú dovolenku treba teda doplniť nielen o kvalitné opaľovacie prostriedky, ale aj o vhodné slnečné okuliare – či sa rozhodnete pre turistiku na horách alebo pre pobyt pri vode. Pokiaľ ste sa rozhodli pre rekreačné plávanie, pri prírodných vodných zdrojoch a na verejných kúpaliskách nepodceňte zásady bezpečnosti.

Prírodné vodné zdroje a kúpaliská    

Pri vodných nádržiach a jazerách neriskujte vstup do vody, ktorá nie je čistá. Voda, v ktorej sa zdržiava veľké množstvo vodného vtáctva alebo sú v nej premnožené riasy, nie je na kúpanie vhodná. Pokiaľ sa pri vodnom zdroji nachádza upozornenie o zákaze kúpania, takýto zákaz rešpektujte a nikdy neskáčte do neznámej vody, kým sa nepresvedčíte o jej hĺbke. Vzdialenejšie plavecké trate je bezpečnejšie absolvovať vo dvojici alebo v skupinkách.

Pokiaľ pred prírodnými vodnými zdrojmi uprednostňujete verejné kúpaliská, tie nenavštevujte vtedy, ak máte akýkoľvek zápal, hnisavé ochorenie kože alebo hnačkovité ochorenie. Všímajte si všetky výstražné znamenia, ktoré sú v okolí umiestnené a do bazénov skáčte len na miestach, kde je to povolené. A aj na verejných kúpaliskách venujte pozornosť farbe a vôni vody – zakalená či zapáchajúca voda môže spôsobiť rôzne infekcie.    


Lokalita Slovensko