Čo majú spoločné turistika a záhradkárčenie?    

Slovensko

Turistika a záhradkárčenie patria medzi hobby, ktoré si vyžadujú dobrú telesnú kondíciu. Pri chôdzi aj pri práci v exteriéri sú však veľmi dôležité odevy, ktoré neobmedzujú človeka pri pohybe a doprajú mu aj pri náročných fyzických aktivitách pohodlie.     

Čo má spoločné turistika so záhradkarčením? Na prvom mieste určite lásku k prírode, no tiež to, že turistika i práce v záhrade posilňujú fyzickú aj psychickú kondíciu človeka a patria medzi skvelé formy trávenia voľného času. A turistika so záhradkarčením sú porovnateľné tiež v tom, že pri oboch aktivitách je potrebný odev, ktorý je funkčný a kvalitný.

Turistické aj pracovné oblečenie má byť hlavne nepremokavé a vetru odolné. Kľúčovú úlohu zohrávajú strihy a materiály, správny pomer zateplenia a priedušnosti. Avšak ani pri výbere turistickej a pracovnej obuvi nemožno podceniť vhodný materiál – nepremokavosť a priedušnosť. Turista aj záhradkár potrebuje v exteriéri obuv nielen pohodlnú, ale aj pevnú.

Záhradkárske práce

K maximálnej účelnosti prác v záhrade dnes prispievajú rôzne moderné prvky. Na vysádzanie rastlín dobre poslúžia samo-zavlažovacie záhradné kvetináče a vyvýšené záhony, ktoré je možné zhotoviť aj svojpomocne. Napríklad z drevených prepraviek, z paliet alebo z dosiek. Ideálna šírka záhonov by však nemala presahovať dva metre, aby bolo možné jednoducho dosiahnuť aj do ich stredu.

Vo vyvýšených záhonoch sa pôda rýchlejšie zahrieva, vďaka čomu je možné na jar skôr sadiť. Výhodou je tiež hustejšia výsadba, rýchlejšie dozrievanie plodín a vyšší objem úrody. Pôda vo vyvýšených záhonoch sa ani pri intenzívnych dažďoch nepremočí, pokiaľ sú koreňové systémy rastlín aspoň pätnásť centimetrov nad úrovňou okolitého terénu. No zanedbateľná nie je ani skutočnosť, že vďaka vyššie umiestneným záhonom sa záhradkár aj menej fyzicky namáha.

Remeselné práce

Nielen každá záhrada, ale aj chalupa potrebuje pravidelnú údržbu. Či sa jedná o fasádu alebo o strechu, včasné odstránenie porúch zabráni ďalšiemu znehodnoteniu. Na všetky remeselné práce – na opravu prasklín, na nahadzovanie omietky, na náter fasády, na výmenu strešnej krytiny či montáž klampiarskych prvkov, je rovnako potrebné kvalitné pracovné oblečenie, ako aj pevné a stabilné lešenie. Pri renovácii domu patrí pojazdné lešenie medzi nenahraditeľných pomocníkov. Prenájom lešenia si však treba dohodnúť v dostatočnom časovom predstihu a pri všetkých prácach na lešení dodržiavať bezpečnostné predpisy. A rovnako dôležité je aj vhodné pracovné oblečenie a obuv.      


Lokalita Slovensko