HZS Odporúča – Turistika počas pandémie

Slovensko

Horská záchranná služba na svojom webe www.hzs.sk informuje:

V súčasnej dobe sa vo veľkom diskutuje o tom, či v tomto období, počas platnosti opatrení súvisiacich so zamedzením šírenia koronavírusu, by mali turisti chodiť do hôr alebo nie, a ak áno, tak za akých podmienok. 

Je prezentovaných mnoho odporúčaní a jedným z nich je aj to, že by sa v horách mali pohybovať po samom, čo však môže, hlavne pri pohybe vo vysokohorskom teréne a mimo značených trás, predstavovať veľké riziko.

Určite neodporúčame návštevníkom chodiť do hôr vo veľkých skupinách, čo je v dnešnej dobe až neprípustne a spojené s veľkým rizikom šírenia nákazy.

Vhodnejší je však pohyb vo dvojici, s niekým, s kým zdieľate napríklad spoločnú domácnosť a v prípade nehody si viete navzájom privolať pomoc.

Ak sa už vyberiete do vysokohorského terénu sami, je dôležité informovať o tejto skutočnosti, ako aj trase, ktorú idete absolvovať a predpokladanom čase návratu príbuzných alebo inú osobu, ktorá v prípade, ak sa vám stane úraz alebo budete potrebovať pomoc, bude vedieť o týchto skutočnostiach informovať záchranné zložky.

Je vhodné mať so sebou nabitý mobilný telefón, poprípade náhradný zdroj (powerbanku), GPS v mobile, nainštalovanú niektorú z mobilných aplikácií, pomocou ktorých si viete privolať pomoc (aj z oblastí so slabým mobilným signálom) a záchranárom sa súčasne s hovorom alebo tiesňovou SMS zobrazí aj vaša GPS poloha (App HZS, Záchranka, App 155), svetlo a samozrejme vhodný výstroj a výzbroj, tekutiny a niečo na doplnenie energie.

Horská záchranná služba opätovne apeluje na všetkých návštevníkoch hôr, aby sa správali zodpovedne, zbytočne pri pohybe v horách neriskovali a neohrozovali zdravie a životy seba, ale aj ostatných ľudí a záchranárov, ktorých pomoc by následne mohli potrebovať.

Zdroj: HZS, článok sme uverejnili v plnom znení


Lokalita:Slovensko
Donovaly

Nová hoľa – Donovaly

Horehronie
5 km3 hodľahká náročnosťHrad Blatnica

Veľká Fatra
7 km3 hodľahká náročnosťVeľké Biele pleso

Vysoké Tatry
20 km7 hodstredná náročnosť