Kojšovská hoľa

Volovské vrchy

Kojšovská hoľa sa nachádza vo Volovských vrchoch nad obcou Zlatá Idka. Milovníci dobrej turistiky a lyžovania si určite prídu na svoje. Dostala prezývky Kojšovka, alebo Kojšova hoľa. Z jej vrcholku sa môžete kochať krásnou prírodnou krajinou, tie výhľady skutočne stoja za to!  Vydajte sa sem na turistiku celoročne, ideálne aj v zime.

Najkrajšie výhľady však ponúka najmä počas leta a na jeseň. Za dobrej viditeľnosti dovidieť z jej končiarov až do Ukrajiny, cez celé východné Slovensko a dokonca aj do Maďarska. Určite sa vám neopozerá výhľad na Vysoké Tatry.

Zaujímavosti a 49 mierových stĺpov

Kojšovka je veľmi obľúbená, má vynikajúcu polohu a nachádza sa doslova len na skok od Košíc. Vyhľadávajú ju milovníci skialpinizmu, lyžovania, zimných športov, cyklistiky.

Na vrchole kopca sa nachádza symbolický kresťanský kríž. Pripravte sa, že pri túre narazíte aj na veľa čučoriedok, rastie ich tu požehnane. V obci Zlatá Idka sa nachádza pamätník obciam 2. svetovej vojny.

Na južnej strane vrchola sa nachádza 49 mierových stĺpov. Symbolizujú umiestnenie Slovenska na 49. rovnobežke. Vyjadrujú myšlienku na zachovanie mieru v Európe a boli darom od Japonskej spoločnosti.

Kojšovská hol'a
Kojšovská hol’a – foto Milan Bališin

Kojšovská hoľa – turistika zo Zlatej Idky

Zo Zlatej Idky po trase Zlatá Idka – Golgota – Kojšovská hoľa (čas do 2 hod., prevýšenie 542 m) – najprv modrá a potom žltá značka

Z obce Kojšov po trase Kojšov, Obecný úrad – Pri obrázku – Kojšovská hoľa (čas do 2:30, prevýšenie 838 m) – červená značka

Z obce Prakovce je to trasa Prakovce, Hutno – Chata Izbica – Chata Erika – Kojšovská hoľa (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 872 m) – žltá značka

Cyklotrasa z Gelnice cez Perlovu dolinu má dĺžku 17 kilometrov a prevýšenie 857 metrov.

Kojšovská hol'a
Kojšovská hol’a – foto Milan Bališin

Live Webkamera z Kojšovky

Aktuálne podmienky a počasie na Kojšovskej holi sledujte priamo na webkamere TU.

Občerstvenie na Chate Erika

Celoročne otvorená Chata Erika ponúka pod Kojšovkou občerstvenie a ubytovanie. Horská chata sa nachádza približne 1 km od vrchola, na trase turistických značiek.

Parkovanie a verejná doprava

Pri obci Zlatá Idka odporúčame parkovisko pod Kojšovskou hoľou. Počas hlavnej sezóny môže byť spoplatnené. Najbližšia autobusová zastávka Zlatá Idka, pošta

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Zlatá Idka – Golgota – Kojšovská hoľa, sedlo – Kojšovská hoľa.

foto: Rapid33, Milan Bališin, Govisity

Dĺžka:5 km Čas:2 hod Stúpanie:596 m Klesanie:596 m Lokalita: Volovské vrchy Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Zlatá Idka
Turistická
značka:
modrá, žltá
Trasa: Zlatá Idka - Golgota - Kojšovská hoľa, sedlo - Kojšovská hoľa a späť Občerstvenie: Chata Erika

Harmanecká jaskyňa
Harmanec Harmanecká jaskyňa
Belské skaly
Malá Fatra Belské skaly
Dóm svätej Alžbety
Košice Dóm svätej Alžbety