Kojšovská hoľa

Volovské vrchy

Kojšovská hoľa sa nachádza vo Volovských vrchoch nad obcou Zlatá Idka. Milovníci dobrej turistiky a lyžovania si určite prídu na svoje. Dostala prezývky Kojšovka, alebo Kojšova hoľa. Z jej vrcholku sa môžete kochať krásnou prírodnou krajinou, tie výhľady skutočne stoja za to!  Vydajte sa sem na turistiku celoročne, ideálne aj v zime.

Najkrajšie výhľady však ponúka najmä počas leta a na jeseň. Za dobrej viditeľnosti sa vám neopozerá výhľad na panorámu Nízkych a Vysokých Tatier. Dovidíme tiež na mestá Košice, Prešov, Margecany, alebo Gelnicu.

Zaujímavosti a 49 mierových stĺpov

Kojšovka má vynikajúcu polohu a nachádza sa doslova len na skok od Košíc. Vyhľadávajú ju milovníci turistiky, skialpinizmu, lyžovania, zimných športov a cyklistiky.

Na vrchole kopca sa nachádza meteorologická stanica. Pripravte sa, že pri túre narazíte aj na veľa čučoriedok, rastie ich tu požehnane. V obci Zlatá Idka sa nachádza pamätník obciam 2. svetovej vojny.

Na južnej strane vrchola bolo umiestnených 49 mierových stĺpov. Symbolizujú polohu Slovenska na 49. rovnobežke. Vyjadrujú myšlienku na zachovanie mieru v Európe a boli darom od Japonskej spoločnosti.

Kojšovská hol'a
Kojšovská hol’a – foto Milan Bališin

Kojšovská hoľa – turistika zo Zlatej Idky

Zo Zlatej Idky po trase Zlatá Idka – Golgota – Kojšovská hoľa (čas do 2 hod., prevýšenie 542 m) – najprv modrá a potom žltá značka

Z obce Kojšov po trase Kojšov, Obecný úrad – Pri obrázku – Kojšovská hoľa (čas do 2:30, prevýšenie 838 m) – červená značka

Z obce Prakovce je to trasa Prakovce, Hutno – Chata Izbica – Chata Erika – Kojšovská hoľa (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 872 m) – žltá značka

Cyklotrasa z Gelnice cez Perlovu dolinu má dĺžku 17 kilometrov a prevýšenie 857 metrov.

Kojšovská hol'a
Kojšovská hol’a – foto Milan Bališin

Live Webkamera z Kojšovky

Aktuálne podmienky a počasie na Kojšovskej holi sledujte priamo na webkamere TU.

Občerstvenie na Chate Erika

Celoročne otvorená Chata Erika ponúka pod Kojšovkou občerstvenie a ubytovanie. Horská chata sa nachádza približne 1 km od vrchola, na trase turistických značiek.

Parkovanie a verejná doprava

Pri obci Zlatá Idka odporúčame parkovisko pod Kojšovskou hoľou. Počas hlavnej sezóny môže byť spoplatnené. Najbližšia autobusová zastávka Zlatá Idka, pošta

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Zlatá Idka – Golgota – Kojšovská hoľa, sedlo – Kojšovská hoľa.

foto: Rapid33, Milan Bališin, Govisity


Dĺžka:
5 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
596 m
Klesanie:
25 m
Lokalita Volovské vrchy
Náročnosť stredná
Prístupový bod Zlatá Idka
Turistická značka modrá, žltá
Trasa Zlatá Idka - Golgota - Kojšovská hoľa, sedlo - Kojšovská hoľa
Občerstvenie Chata Erika