Turistika má svoje špecifiká v každom ročnom období. Poznáte ich?

Slovensko

Kým jedna skupina ľudí holduje turistike len za pekného letného počasia, druhá nemá problém vyraziť na hory celoročne. Patríte k tejto skupine aj vy? V tom prípade isto dobre viete, že pobyt v horách je v každom ročnom období iný. Inak nádherný. No zároveň aj iným spôsobom nebezpečný.

Jar – aj ak je v doline teplo, na kopcoch stále môže byť sneh

Jar je krásne ročné obdobie, počas ktorého sa príroda postupne prebúdza zo zimného spánku. No kým v dolinách už teploty dosahujú dávno plusové hodnoty a kvitnú aj prvé kvety, vo vyšších polohách stále narazíte na snehové polia a zľadovatené úseky.

Vo vašej výbave by vám preto počas jarnej vysokohorskej turistiky stále nemali chýbať nesmeky. V batohu zaberú minimum miesta a v zľadovatenom teréne zrazu akoby ste ich našli. Rovnako si nezabudnite do batoha pribaliť aj teplé oblečenie, ktoré v prípade potreby vytiahnete, keď z doliny vystupite vyššie.

Prekvapiť vás v tomto období taktiež môže aj stret s prebúdzajúcou sa zverou. Zvieratá sú plaché, preto sa ich snažte najmä neprekvapiť a zachovať pokoj.

Leto – letné búrky vedia byť nevyspytateľné

Leto je obľúbeným turistickým obdobím najmä u príležitostných turistov. Množstvo slnečných dní, dlhé večery. No čo viac si priať? Azda už len nezabudnúť si pribaliť dobrú pokrývku hlavy, opaľovací krém a dostatok vody. Letné slnko je naozaj silné a vyčerpanie, dehydratácia či úpal, môžu pri turistike na priamom slnku prísť skôr, než by ste si mysleli. Nepodceňujte preto svoju výdrž a na turistiku počas horúcich dní sa dobre pripravte. Alebo ak je horúčava naozaj neznesiteľná, radšej ju odložte.

Ďalším prekvapením počas letnej túry môže byť búrka. Počasie na horách sa vie v tomto období veľmi rýchlo zmeniť. Dlhšie túry počas leta preto plánujte skôr v doobedných hodinách. Akonáhle sa začne zmrákať (búrkové oblaky sú podobné karfiolu alebo našľahanej šľahačke), fučať vietor či počujete hrmenie, počítajte s tým, že čochvíľa môže prísť búrka a snažte sa zísť do údolia.

Ak sa pred búrkou nestíhate schovať a je isté, že ju musíte prečkať v horách, určite neostávajte na štítoch a neschovávajte sa pod stromy či skalné prevysy. Zíďte čo najnižšie z vrcholu a následne si čupnite na ruksak a zbavte sa kovových predmetov. Ak je vás na túre viac, neprečkávajte búrku v skupine. Naopak, rozostupte sa tak, aby bola medzi vami vzdialenosť aspoň 5 metrov.

Jeseň – aj sychravé počasie vie mať svoje čaro

Farebná jesenná príroda, inverzia a krásne babie leto. To všetko na vás čaká počas jesennej turistiky. Navyše počasie v tomto období patrí medzi najstabilnejšie. Nie je už také teplo, ale ešte ani silné mrazy, dni sú tak primerane dlhé a ešte nás vedia potešiť aj slnečné lúče.

Jesenná turistika vie toho ponúknuť naozaj mnoho. Ide o obdobie ako stvorené na túry a pobyt v prírode. Hoci chladné ráno a hmla v doline pri štarte sa vás môžu snažiť odradiť, určite sa nenechajte. Jeseň je typická inverziami, a tak v čase, keď dole ešte bude hmla, vo vyšších polohách už bude krásne slnečno. Stavte preto na vrstvenie oblečenia, aby ste neskôr, keď sa oteplí, mohli nepotrebné kúsky zhodiť a vydajte sa za krásami jesennej prírody aj napriek chladnému, hmlistému ránu.

zdroj: Pexels

Zima – nielen prašan môže byť nebezpečný

Turistika počas zimy je náročná a pre menej skúsených turistov môže byť aj nebezpečná. Na túru v tomto období sa preto dostatočne vybavte, dôkladne si ju vopred naplánujte a určite nepodceňujte svoje sily. To, čo bežne prejdete za letného dňa, môže v zime počas brodenia v snehu trvať aj raz toľko.

Vo výbave by vám nemala chýbať termo bielizeň, teplé oblečenie, kvalitné topánky a v prípade pohybu vo vysokohorskom prostredí ani lavínová výbava. Oceniť môžete aj paličky, cepín, slnečné okuliare a teplý čaj v termoske. Do batoha si nezabudnite pribaliť aj rezervné oblečenie. Bez náhradných ponožiek a rukavíc, radšej ani túru nezačínajte.

Pri plánovaní túry si určite pozrite aktuálne počasie a nezabudnite pozrieť aj výstrahy pred lavínovým nebezpečenstvom.

Pokiaľ budete rešpektovať majestátnosť hôr a na turistiku sa vždy vhodne pripravíte, táto krásna záľuba vám prinesie množstvo zážitkov. A to v každom ročnom období.

Lokalita: Slovensko

Harmanecká jaskyňa
Harmanec Harmanecká jaskyňa
Belské skaly
Malá Fatra Belské skaly
Dóm svätej Alžbety
Košice Dóm svätej Alžbety