Bojnický zámok

Bojnice

Najromantickejší zámok na Slovensku je práve Bojnický, kde sa dámy menia na princezné a páni na udatných rytierov. Bojnický zámok mnohí návštevníci považujú za jeden najkrajších na Slovensku, s čím môžeme len súhlasiť. Prezývaný tiež ako Bojnický hrad patrí k najnavštevovanejším pamiatkam na Slovensku. Počas hlavnej letnej turistickej sezóny odporúčame prehliadku dopredu naplánovať. Pozrite sa na interiér, cenník, otváracie hodiny, termíny podujatí v článku.

Zaujímavosti a stručne z histórie

Určite počas prehliadky neprehliadnite zrkadlo, do ktorého keď sa pozriete a usmejete, tak na druhý deň sa zobudíte krajší. Súčasťou prehliadky je tiež návšteva kvapľovej jaskyne, ktorá sa nachádza v podzemí zámku. S jaskyňou je prepojená 26 metrov hlboká hradná studňa.

Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského opátstva. Pôvodne bol hrad drevený a vyvinul sa zo staršieho hradiska. Postupne v priebehu 13. storočia bol budovaný z kameňa ako majetok rodu Poznanovcov. Posledným staviteľom bol rod Pálffy.

Bojnický zámok

Prechádzka cez zámocký park pred Bojnickým zámkom

Zámocký park je ideálny na romantické prechádzky, alebo rodinné výlety a máte z neho ten najkrajší výhľad na zámok a jazierko. Hneď vedľa zámku sa nachádza 600 ročná lipa kráľa Mateja s obvodom kmeňa viac ako 12 metrov.

Bojnický zámok láka na tradičné podujatia

Na hrade sa každoročne konajú mnohé spoločenské a kultúrne podujatia. Napríklad Medzinárodný festival duchov a strašidiel, či veľmi obľúbené večerné prehliadky. Sledujte aktuálny kalendár podujatí na webe.

Bojnický zámok

Otváracie hodiny a cenník prehliadky

Bojnický zámok je otvorený celoročne, pozrite sa ako je dnes otvorené. Na prehliadku Bojnického zámku si rezervujte 1 hodinu a 15 minút a prebieha len v sprievode lektora. Obedná prestávka je od 12:00 do 12:30.

Na vstupnom ušetria majitelia preukazov ISIC, EURO 26, deti, študenti a dôchodcovia. Kompletný cenník pre túto sezónu si pozrite na stránke Slovenského národného múzea – Bojnice

Bojnický zámok
Bojnický zámok

Parkovanie a verejná doprava

Parkovať odporúčame na platenom centrálnom parkovisku v Bojniciach s kapacitou 565 parkovacích miest. Nachádza sa na Kúpeľnej ulici, len niekoľko metrov od hlavných atraktivít mesta, napríklad Zoo Bojnice, kúpalisko Čajka a kúpele Bojnice, ale aj hlavného (Hurbanovho) námestia, ktoré je známe svojou úžasnou lipovou alejou.

Najbližšia zastávka autobusu Bojnice, námestie. Železničná stanica v meste Prievidza je vzdialená 3 km od Bojníc.

Ubytovanie v Bojniciach

Ak by ste si z Vašej návštevy Bojníc chceli spraviť viacdňový výlet, určite treba vopred myslieť na ubytovanie. To najvhodnejšie ubytovanie si vyhľadáte na stránke ubytovanie Bojnice. Zvoliť si tak budete môcť z veľkého výberu hotelov, penziónov, apartmánov, ale aj chát a chalúp.

Kam v okolí?

V blízkosti zámku sa nachádza Zoologická záhrada Bojnice a nad zámkom Rozhľadňa Čajka v oblakoch. Navštívte Mineralogické a banícke múzeum v Boniciach a v obci Sebedražie Hornonitriansky banský skanzen.

foto: Michael Camilleri, dedodj, Kurayba, Shutterstock


Dĺžka:
1 km
Čas:
2 hod
Lokalita Bojnice
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Bojnice
Občerstvenie Bojnický Dvor