Hrad Pajštún

Malé Karpaty

Hrad Pajštún patrí k obľúbeným turistickým lákadlám v okolí Bratislavy. Nachádza sa neďaleko Stupavy v Malých Karpatoch. Túra na Hrad Pajštún z Borinky, alebo Stupavy? Stačí si len vybrať trasu, ktorá vám najviac vyhovuje.

Zaujímavosti a stručne z histórie

Prvé zmienky o hrade pochádzajú z roku 1271. V minulosti mal strážnu funkciu. Strážil hranicu Uhorska. Na ruinu ho v roku 1809 premenili napoleonskí vojaci.

Pred vstupom vás privítajú kamenné levie hlavy. Pôvodne ich bolo deväť, dnes už však môžeme vidieť len šesť týchto architektonických skvostov. Jedného dokonca zblízka, keďže padol a nachádza sa neďaleko vstupnej brány. Ak si všimnete pajštúnske levy pozorne, zistíte, že každý z nich má iný výraz tváre.

Z hradných ruín je nádherný výhľad na Malé Karpaty a južnú časť Záhorskej nížiny. Za dobrého počasia vidieť dokonca tiež rakúske Alpy.

Hrad je veľmi obľúbenou lezeckou lokalitou s množstvom horolezeckých ciest.

Hrad Pajštún

Túra na Hrad Pajštún

Najrýchlejšia je túra z obce Borinka. Čas chôdze do 35 minút, prevýšenie 195 m – červená značka

Chodník zo Stupavy, časť Obora prechádza cez prírodnú rezerváciu Pod Pajštúnom. Pôjdete po trase Stupava, Obora – Hrad Pajštún ( čas chôdze do 50 minút, prevýšenie 236 m) – žltá značka

Otváracie hodiny

Zrúcanina je bezplatne sprístupnená celoročne.

Hrad Pajštún

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v obci Stupava v lokalite obora a v obci Borinka pri pošte. Najbližšie autobusové zastávky Stupava, obora a Borinka OcÚ.

Kam v okolí?

Odporúčame tiež navštíviť zrúcaninu Dračí hrádok, ktorý je vzdialený od Borinky asi 5 km. Priamo v Stupave nádherný Zámocký park a Kaštieľ Stupava. Pozrite si ďalšie tipy na výlety v Bratislave a okolí.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Borinka, OcÚ – Hrad Pajštún a späť.

foto: Turisticky.sk, Shutterstock, ŽupaBA VUCBA

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:4 km Čas:2 hod Stúpanie:227 m Klesanie:227 m Lokalita: Malé Karpaty Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Borinka, Stupava
Turistická
značka:
červená, žltá
Trasa: Borinka - Hrad Pajštún a späť Občerstvenie: Bašta Pajštún Súbor GPX: stiahnuť