Kam na výlet na Horných Kysuciach?

Kysuce

Kysuce je región, ktorý je krásny a očarujúci. Navyše, Horné Kysuce sa vyznačujú množstvom turistických prírodných a kultúrnych pamiatok a turistických atrakcií. Vedeli ste, že v jednej kysuckej obci nájdeme aj skaly? Územie Horných Kysúc zahŕňa obce a mestá po hornom toku rieky Kysuca.

V tomto článku si predstavíme 4 objekty z tejto oblasti, ktoré sú prístupné aj hromadnou dopravou a o ktorých sa viac informácií dozviete vo videách, ktorú sú súčasťou článku.

Horné Kysuce
Horné Kysuce – Zvonica u Kubišov v Olešnej

Klokočovské skálie

V obci Klokočov, v lesoch Moravsko-Sliezskych Beskýd a Turzovskej vrchoviny, sa nachádzajú pieskovcové útvary, ktoré sú prírodnou rezerváciou v správe štátnej ochrany prírody Kysuce. Pieskovcových gúľ tu neostalo veľa, dnes priam už ani jedna. Napriek tomu sa jedná o unikát. V tejto oblasti je predmetom ochrany aj nálezisko chránenej rastliny rebrovky rôznolistej. 850 metrov dlhý náučný chodník, ktorý prechádza touto rezerváciou, je vhodný aj pre rodiny s deťmi.

Po pomerne strmom a nie veľmi ľahkom výstupe sa dá ku Klokočovskému skáliu dostať za necelých 10 až 15 minút. Ak sa vyberiete k tejto lokalite autobusom, môžete vystúpiť až na dvoch blízkych zastávkach, a to Klokočov, Hrubý Buk, Rieka, alebo Klokočov, Galus. Pri oboch zastávkach vás budú navigovať tabule aj so šípkami smeru, kade máte ísť. Vďaka tomu tak máte istotu, že dané miesto nájdete.

Replika veterného mlyna v Korni

Veterný mlyn je symbolom a dominantou obce Korňa. Je jedným zo siedmych divov tejto obce. Táto replika je umiestnená na začiatku obce, hneď vedľa hlavnej cesty. Vybudovali ju z dôvodu, že pôvodný mlyn bol v dosť zlom stave a nachádzal sa na neprístupnom mieste, v osade u Šulca a bez akéhokoľvek značenia.

Nachádza sa necelé 4 kilometre od mesta Turzovka. Môžete ísť aj autobusom, najbližšia autobusová zastávka je Korňa, Jendrísek. Jeho prostredie je stiesnené, napriek tomu že sú pri ňom lavičky sa tu zmestí menej ľudí. Pozitívne ale je, že ho hneď od hlavnej cesty uvidíte a okrem toho je okolie pekne spestrené vysadenými kvetmi.

Vodník Žilo a jeho vodný mlyn v Korni

O kúsok ďalej môžete zavítať na krásne, celkom nové oddychové miesto. Pri Žilovom potoku postavili miestni majstri dreveného vodníka Žila a jeho vodný mlyn. Dielo bolo vybudované v roku 2023 z finančného príspevku OCR Kysuce.

Dostanete sa tu autobusom, pešo, autom alebo na bicykli. Toto miesto sa nachádza necelých 5 kilometrov od mesta Turzovka. Najbližšia autobusová zastávka je Korňa, Skotňa.

Zvonička u Kubišov

Zvonica u Kubišov je už vyše 100 rokov dominantným miestom osady v Potôčkoch. Podľa zvestí, dal zvonicu postaviť v roku 1920 Pavol Krišťák. Zvonica bola postavená z kameňa, na ktorej vrchole sa nachádza kríž.

Táto zvonička sa v smere z Turzovky cez Staškov nachádza necelých 10 kilometrov od mesta Turzovka. Cez obec Klokočov je vzdialenosť medzi zvoničkou a Turzovkou asi 20 kilometrov. Najbližšia autobusová zastávka je Olešná, Potôčky u Kubiša.

Nájdete tu rôzne lúčne kvety, hmyz a dokonca aj ohnisko. Od zvoničky je aj pekný výhľad do okolia, na okolité kopce a osady.

Ďalšie lokality z Horných Kysúc: Chrám Panny Márie, Matky Cirkvi na Živčákovej, Lašútov chodník, Zvoničku u Pantokov, Ropný prameň v Korni, nájdete spracované na YouTube kanáli MediaRZ. Okrem toho tu nájdete aj iné atrakcie zo Žilinského kraja aj celého Slovenska.

Autor: Radoslav Záhumenský
Článok je súčasťou práce v Stredoškolskej odbornej činnosti.


Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká