Kaštieľ Markušovce

Spiš

V zákutiach južného Spiša nájdete architektonické dominanty Kaštieľ Markušovce a Letohrádok Dardanely situované v krásnom francúzskom parku v obci Markušovce.

Stručne z histórie

Výstavba opevneného renesančného kaštieľa rodinou Mariássy sa datuje do roku 1643. V roku 1773 bol kaštieľ prestavaný v rokokovom slohu pri príležitosti ohlásenej návštevy cisára Jozefa II. Počas rokokovej prestavby bol okolitý areál upravený do štýlu francúzskeho parku, kde bol dobudovaný aj Letohrádok Dardanely. Park bol v 19. storočí mierne upravený pridaním ihličnatých a listových drevín. 

Kaštieľ aj Letohrádok prešli v rokoch 1983-1994 rozsiahlou rekonštrukciou. Od roku 1959 v kaštieli sídli unikátna výstava historického nábytku pochádzajúceho z kaštieľa v Hodkovciach, ktorý patril rodine Csáky.

Kaštieľ Markušovce
Kaštieľ Markušovce – foto: Govisity

Výstava klávesových nástrojov

V Letohrádku nájdete v súčasnosti výstavu klávesových hudobných nástrojov zameranú na domácich výrobcov z expozície Múzea Spiša. Letohrádok tiež slúži ako koncertná sieň. 

Otváracie hodiny a vstupné

Vstup do kaštieľa je spoplatnený a do parku sa s vami môže pozrieť aj váš domáci miláčik. Pozrite sa ako je dnes otvorené a na cenník vstupného.

Kaštieľ Markušovce
Kaštieľ Markušovce – Letohrádok Dardanely

Parkovanie a verejná doprava

Autom prejdete až do obce Markušovce, ktorá sa nachádza 7km od Spišskej Novej Vsi – záchytné parkovisko je priamo pri areáli kaštieľa.

Žel. stanica Markušovce a najbližšia autobusová zastávka Markušovce, OcÚ.

Kam v okolí?

Výlet si môžete doplniť o návštevu stredovekého kostola sv. Michala alebo Markušovského hradu – obe pamiatky sa nachádzajú priamo v obci. Neváhajte tiež navštíviť národnú prírodnú pamiatku Markušovské steny, ktorá sa nachádza 2 km za obcou – nájdete tu unikátny skalný hríbovitý útvar Markušovský skalný hríb

Článok napísala Veja


Lokalita Markušovce
Náročnosť ľahká