Rozhľadňa Ostredok a symbolický cintorín Jasná

Nízke Tatry

Plánujete v Demänovskej doline krátku prechádzku? Rozhľadňa Ostredok a symbolický cintorín Jasná sa nachádzajú len pár minút od Vrbického plesa a lyžiarskeho strediska Jasná – Biela púť.

Rozhľadňa na Ostredku bola nedávno zrekonštruovaná a priamo pod ňou nájdete tiež  kryté drevené posedenie. Vyhliadka ponúka výhľady na Chopok, časť hrebeňa Nízkych Tatier, ale aj lyžiarske stredisko Chopok – sever.

Symbolický cintorín Jasná:

Pokiaľ sa rozhodnete od rozhľadne pokračovať ďalej, prídete ku kaplnke na symbolickom cintoríne, ktorý vybudovali ako tichú spomienku obetiam Nízkych Tatier. Vysoký šesťmetrový drevený kríž, ktorý je tu umiestnený vyrezal rezbár Emil Halaj z Kriváňa.

Rozhľadňa Ostredok a symbolický cintorín Jasná je ideálny cieľ pre rodinné výlety. Turistický chodník vedie od rozhľadne, pokračuje cez symbolický cintorín, niekoľko vyhliadok a končí na rázcestí, pred Demänovskou jaskyňou slobody.

Ako sa sem dostať?

Je to naozaj veľmi jednoduché. Vedie sem žltá značka z parkoviska Jasná – Biela Púť, ktoré sa nachádza na konci Demänovskej doliny. Trasa prechádza okolo umelého plesa a odbočuje doľava. Turistický chodník stúpa po krížovej ceste až priamo pred rozhľadňu na Ostredku.

Kde parkovať?

Na záchytnom parkovisku Jasná – Biela Púť.  Z parkoviska ste pri rozhľadni približne za 10 minút a ku symbolickému cintorínu je to asi 35 minút.

Verejná doprava:

Autobusom SAD z Liptovského Mikuláša, vystúpite na konečnej zastávke Demänovská dolina, Jasná.

Kam v okolí?

V blízkosti môžete navštíviť Vrbické pleso, Demänovskú ľadovú jaskyňu, alebo Demänovskú jaskyňu slobody.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Demänovská dolina, Biela Púť – Rozhľadňa ostredok – Symbolický cintorín a späť.

Za fotky ďakujeme: Lenka Gáborová

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:3 km Čas:2 hod Stúpanie:127 m Klesanie:127 m Lokalita: Nízke Tatry Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Demänovská dolina, Biela Púť
Turistická
značka:
žltá
Trasa: Demänovská dolina, Biela Púť - Rozhľadňa ostredok - Symbolický cintorín a späť Občerstvenie: Koliba Bystrina