Šarišský hrad

Šariš

Šarišský hrad sa týči na Šarišskom vrchu nad mestom Veľký Šariš. Pozrite si najbližšie akcie a podujatia na Hrade Šariš. Začiatkom septembra sa tu konajú Šarišské hradné dni a v letných mesiacoch sa môžete zúčastniť Filmovej noci na hrade.

Hrad bol postavený v 12. storočí na ochranu dôležitej obchodnej „Toryskej“ cesty. Patril k jedným z najväčších hradov na Slovensku, kým ho v roku 1660 nepostihla explózia. Odvtedy chátral až do dnešnej podoby. Zachované ostalo masívne opevnenie hradu, vrátane bášt.

Centrom Šarišského hradu bola hranolová veža, ktorá dnes slúži ako vyhliadka s malebným výhľadom na Vysoké Tatry, Levočské vrchy, Čergov a Slanské vrchy.

Určite zaujme výhľad nie len na okolitú prírodu, ale aj na iné hradné zrúcaniny. Vnútro hradu vám poskytne neobvyklé miesto na oddych či zábavu. Návšteva rozprávkového Šarišského hradu je skvelým zážitkom aj pre malé deti.

Hrad Šariš – otváracie hodiny a vstupné

Hrad je otvorený je od mája do septembra od 10:00 – 18:00 (okrem pondelka). Podrobné otváracie hodiny a cenník vstupného nájdete na oficiálnych webových stránkach Šarišského hradu.

Vstup na vyhliadkovú vežu Donjon je možná len so sprievodcom a to v pravidelných hodinových intervaloch, od 10:00 hod do 17:00 hod, počas otváracích hodín.

Ako sa dostať na Šarišský hrad?

Mesto Veľký Šariš je vzdialené od Prešova približne 9 km a zo Sabinova 15 km. Prístup k hradu nie je náročný. Asfaltová bezbariérová cesta z mesta Veľký Šariš s miernym stúpaním vedie od parkoviska až k hradu.

Parkovanie a verejná doprava

Na tomto veľkom parkovisku, nad mestom Veľký Šariš. MHD z Prešova do zastávky Veľký Šariš. Premáva sem linka 23 a 45. Zo žel. stanice Veľký Šariš vedie na hrad žltá turistická značka.

Kam na výlet v okolí Prešova?

Navštívte vyhliadku Malkovská hôrka, Solivar v Prešove, Slovenské opálové bane pri obci Červenica, Kaštieľ vo Fričovciach, alebo najvyšší vrch Slanských vrchov Šimonka.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení  sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Veľký Šariš – Šarišský hrad a späť.

zdroj: Šarišský hrad


Dĺžka:
7 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
305 m
Klesanie:
305 m
Lokalita Šariš
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Veľký Šariš
Turistická značka žltá
Trasa Veľký Šariš – Šarišský hrad a späť