Prázdniny na Liptove budú rozprávkové

Liptov

Na Liptove sa už šiesty rok po sebe pripravujú na netradičné rozprávkové prázdniny. Zaslúženú odmenu po mesiacoch školskej „driny“ si deti začnú užívať hneď po prebratí vysvedčení v piatok 30. júna 2023 v Liptovskom Jáne. Na festivale ZA 7 HORAMI chystajú naprieč celým Liptovom, ako odmenu pre najmenších a ich rodičov, množstvo rozprávok, koncertov, interaktívnej zábavy a hravého vzdelávania. Až šesť dní trvajúce jedinečné podujatie vyvrcholí v nedeľu 9. júla v Liptovskom Hrádku.

Leto na Liptove

Už o mesiac to na Liptove opäť vypukne. Bábkové divadlá z celej krajiny s najkrajšími slovenskými aj pôvodnými rozprávkami, si počas prvých dvoch prázdninových víkendov rozložia stan naprieč Liptovom na podujatí ZA7HORAMi. Počas šiestich festivalových dní odohrá jedenásť umeleckých súborov takmer tri desiatky predstavení pre malých aj veľkých.

„Srdcom najkrajšieho rodinného festivalu na Slovenska je už tradične Liptovský Ján a Jánska dolina, kde si budú môcť návštevníci vychutnať najväčšiu porciu zábavy počas prvého prázdninového víkendu. Festival však bude pokračovať aj v stredu 5. júla v Hrabovskej doline, 8. júla v Jasnej a vyvrcholí v nedeľu 9. júla v Liptovskom Hrádku. Naše rodinné podujatie je ideálny spôsob, ako osláviť koniec školského roka a zároveň predstaviť domácim i turistom rôzne lokality a krásy Liptova,“ vysvetľuje riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Aj to je jeden z dôvodov prečo sa podujatie ZA7HORAMI začne tak trochu netradične a to odovzdávaním vysvedčení pre prvý stupeň Základnej školy a diplomov pre absolventov materskej školy v Liptovskom Jáne. Slávnostná udalosť sa vzápätí zmení na veľkú rozprávkovú „párty“, ktorá nemá na Slovensku obdobu.

Leto na Liptove

„Chceme, aby sa návštevníci u nás cítili ako v rozprávke, čomu prispôsobíme aj dizajn areálov. Tešiť sa môžu na pódium v tvare hradu s veľkou obrazovkou, ktorá umožní divákom rozpoznať aj najmenší detail z umenia hercov a ich postavičiek. Okrem toho sme pre všetkých pripravili aj množstvo noviniek, medzi ktorými nebudú chýbať prekrásne papagáje, trenažér nárazu, drevený kolotoč a množstvo nových bábkových rozprávok. Na festivale zároveň zažije premiéru aj novučičká rozprávka O zábudlivej víle z knihy ZA7HORAMI. Programovými ťahákmi budú víkendové koncerty Lukáša Adamca a Martina Haricha,“ avizuje riaditeľ festivalu Michal Rybanský.

Návštevníci sa môže tešiť na detské hviezdy ako Hugo Sníček, Sranda Banda, Teáter Komika, kúzelník Talostan a rozprávkový Dedo Miro v podaní charizmatického Miroslava Kasprzyka. Liptáci ani tento rok nezabudli na ochranu prírody a v spolupráci s ekologickými a energetickými organizáciami pripravili viacero hravých aktivít zameraných na zelené témy.

Leto na Liptove

„Veľkých aj malých budeme vzdelávať aj v iných oblastiach. Zavedieme ich do sveta peňazí, naučíme ich zachraňovať zdravie a životy, ukážeme im kúzlo tradičných remesiel, pomôžeme im zvládať jednoduché dopravné situácie a s profesionálnymi trénermi im dáme základy športovej abecedy. Aj na tomto príklade vidno, že nám záleží nielen na zábave, ale aj na výchove budúcej generácie a zachovaní tradícií a hodnôt, ktoré sa postupne z našej spoločnosti vytrácajú. Verím preto, že i vďaka tomu si aj tento rok k nám nájdu cestu tisícky návštevníkov z celého Slovenska aj blízkeho zahraničia,“ pozýva predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.

Viac tipov na program a výlety s deťmi ponúkajú Liptáci aj online vďaka projektu Liptov s deťmi, kde rodičia nájdu množstvo nápadov, ako deti zabaviť, niečo ich naučiť aj rozhýbať.

Po veľmi dobrej zime Liptáci veria, že blížiace sa leto bude atakovať čísla návštevnosti spred roku 2019. Aj preto sú presvedčení, že s rezerváciou dovolenky v jednom z najkrajších regiónov na Slovensku netreba otáľať, ale naopak, odštartovať prázdniny v rozprávkovom štýle práve na tomto jedinečnom podujatí, ktoré je vo všetkých programových lokalitách pre návštevníkov ZADARMO.

„Tento luxus si môžeme ešte stále dovoliť najmä vďaka členom Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV a štedrej podpore našich partnerov, s ktorými zdieľame rovnaké hodnoty. Budeme šťastní, ak sa nám tento koncept podarí udržať aj v ďalších ročníkoch a radi do našej rodiny privítame aj nových partnerov, ktorým záleží na úsmevoch detí a mládeže, ich výchove a vzdelaní,“ dodáva Michal Rybanský.

Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV financuje Otvorenie letnej sezóny aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške viac ako 30 tisíc eur. Hlavným spoluorganizátor festivalu je agentúra Go4Promo s.r.o. www.za7horami.sk


Lokalita Liptov