Vodný mlyn Kolárovo

Kolárovo

Národná kultúrna pamiatka plávajúci Vodný mlyn sa nachádza na brehu mŕtveho ramena Malého Dunaja, len pár metrov od mesta Kolárovo.

Unikátna stavba je posledným plávajúcim a jediným lodným mlynom na Slovensku. V súčasnosti sa v interiéri nachádza Múzeum lodného mlynárstva.

Rekonštruovaný mlyn vyrobili v Slovenských lodeniciach v Komárne v roku 1982 podľa vzoru pôvodného lodného mlyna. Ten sa pôvodne nachádzal v Radvani nad Dunajcom.

V súčasnom zrekonštruovanom mlyne sa už nikdy nemlelo, aj keď by sa údajne dal spustiť do prevádzky. Je to v podstate funkčná replika pôvodného mlyna, ktorý vyhorel.

Priamo do expozície mlyna prídete cez najdlhší prekrytý drevený most v Európe. Má dĺžku až 86 metrov a je široký 2,5 metra. Údajne ho postavili len za 9 dní.

V expozícii múzea sa nachádzajú ďalšie unikáty. Zachovalé mechanizmy z pôvodného mlyna, ale aj benzínový agregát z 19. storočia. Ten sa využíval na výrobu rybárskych sietí.

Priamo pri mlyne vybudovali detské ihrisko, posedenie, aj toalety.

Ako sa sem dostať?

Vodný mlyn sa nachádza neďaleko mesta Kolárovo. Prídete sem z centra po Mostovej ulici na Petőfiho rad. Ďalej pokračujte cez drevený most.

Parkovanie:

Verejné parkovisko nájdete na ulici Mostová.

Verejná doprava:

Najbližšia autobusová zastávka Kolárovo, Kostolné námestie.

Otváracie hodiny:

Info TU.

Kam v okolí?

Tu nájdete ďalšie výlety v Nitrianskom kraji.


Dĺžka:
1 km
Čas:
1 hod
Lokalita Kolárovo
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Kolárovo
Trasa Kolárovo - Vodný mlyn v Kolárove
Hrebienok
Vysoké Tatry Hrebienok
Malinô Brdo
Veľká Fatra Malinô Brdo
Snowparadise Veľká Rača
Kysuce Snowparadise Veľká Rača