Zraková pyramída

Súľovské vrchy

Zraková pyramída nad obcou Súľov bolo dielo výtvarníka Juraja Gábora, ktoré sa stalo súčasťou jeho sólovej výstavy s názvom Dívka před domem. Atrakcia mala dĺžku 18 metrov a bola dokončená v novembri 2015, na kopci nad obcou Súľov. Odkiaľ je aj po demontáži nádherný výhľad na Súľovské vrchy.

Od mája 2020 je pyramída demontovaná

Na podnet rozhodnutia mestského zastupiteľstva bola Zraková pyramída demontovaná 19.5.2020. Obec sa rozhodla nepredĺžiť správu objektu.

Zraková pyramída
Zraková pyramída – foto: Turisticky.sk

Miesto ponúka stále krásne výhľady

Vznikla vyhliadka, do ktorej keď návštevník vstúpil, stal sa jej súčasťou. Zároveň pri pohľade von sa zobrazil portrét vždy inej krajiny, na ktorú bola zraková pyramída otočená. Vyhliadka v Súľove tiež slúžila ako turistický prístrešok, kde si návštevník mohol oddýchnuť, alebo sa ukryť pred nepriaznivým počasím.

Vedľa sa nachádza ohnisko a je odtiaľto jedinečný panoramatický výhľad na Súľovské skaly. Lokalita je svojou polohou a umiestnením vhodná pre všetky vekové kategórie, aj pre rodinné prechádzky.

Zraková pyramída

Ako sa sem dostať?

Trasa začína na hlavnom námestí v obci Súľov – Hradná, oproti Jednote, pred parkoviskom. Najlepší prístup ku zrakovej pyramíde je z centra obce Súľov po modrej značke smerom na Roháčske sedlo. Približne po 10 minútach chôdze sa od modrej značky odpojíte, odbočíte doprava na poľnú cestu, ktorá vedie do kopca a prídete rovno pod vyhliadku.

Parkovanie a verejná doprava

Platené parkovisko pred Základnou školou v centre obce Súľov. Autobusom z Bytče, vystúpime na zastávke Súľov-Hradná,ZŠ.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame navštíviť obľúbený Náučný chodník Súľovské skaly na Súľovský hrad. Kam na výlet v Súľove? Pripravili sme výber najkrajších turistických trás v Súľovských skalách.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Súľov, parkovisko, ZŠ – Zraková pyramída a späť.


Dĺžka:
2 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
110 m
Klesanie:
110 m
Lokalita Súľovské vrchy
Náročnosť ľahká
Prístupový bod obec Súľov
Turistická značka modrá
Trasa Súľov, parkovisko, ZŠ - Zraková pyramída a späť
Občerstvenie Koliba pod skalami