Rozhľadňa na Hladkom vrchu

Kysuce

Rozhľadňa na Hladkom vrchu nad Zborovom nad Bystricou slúži ako pozorovacia, protipožiarna vyhliadka a je celoročne dostupná pre verejnosť. Vybudovali ju v nadmorskej výške 750 m n.m. Na stavbu bola použitá kombinácia murovanej spodnej a drevenej vrchnej časti s oceľovými profilmi. Obľúbená je trasa z Krásna nad Kysucou.

Nachádza sa tu jedna vyhliadková plošina odkiaľ budete mať výhľad na kopce Malej Fatry, ako na dlani. Obzvlášť zaujme Veľký Rozsutec. Za dobrého počasia môžeme pozorovať aj Malý Rozsutec a Stoh.

Rozhľadňa na Hladkom vrchu

Autorom rozhľadne je Stanislav Mikovčák, ktorý sa tiež podieľal na architektonickom návrhu vyhliadok nad Starou Bystricou, Veľkej Rači a na Marťákovom kopci v Zákopčí.

Vyhliadka je dostupná po všetkých navrhovaných trasách aj na horskom bicykli, lesné cesty môžu byť blatisté. Navrhujeme sem prísť z Krásna nad Kysucou, chodník vedie väčšinou po hrebeni a ponúka pekné výhľady.

Priamo pred rozhľadňou sa nachádza verejné ohnisko. Všetky turistické cesty sú vhodné aj pre rodiny s deťmi.

Ako sa sem dostať?

Rozhľadňa je dostupná Z Krásna nad Kysucou po trase Krásno nad Kysucou, Nám. Mieru – Rozhľadňa (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 385 m) – červená značka

Z Kysuckého Lieskovca po trase Kysucký Lieskovec – Rovne – Rozhľadňa na Hladkom vrchu (čas výstupu 2 hodiny, prevýšenie 377 m) – najprv žltá a potom červená značka

Z Klubiny po trase Klubina – Rovne – Rozhľadňa (čas výstupu 1:30, prevýšenie 305 m) – žltá značka

Nový turistický chodník sem vedie zo Zborova nad Bystricou po trase Zborov nad Bystricou, Základná škola – Rozhľadňa na Hladkom vrchu (čas výstupu do 40 min., prevýšenie 305 m) – zelená značka

Rozhľadňa na Hladkom vrchu

Parkovanie a verejná doprava

Železničná zastávka Ochodnica, alebo stanica Krásno nad Kysucou. V Zborove nad Bystricou odporúčame vystúpiť na autobusovej zastávke pri Základnej škole a v Klubine na zastávke Klubina, Lodňánek. Parkovisko v Krásne nad Kysucou, pred Kostolom svätého Ondreja.

Kam v okolí?

10 km od Klubiny sa nachádza rozhľadňa na Bobovci nad Starou Bystricou a priamo v obci jediný a prvý orloj na Slovensku. Nedávno nad Krásnom nad Kysucou pribudla Rozhľadňa u Jantov.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Krásno nad Kysucou – Hájnica – Rozhľadňa na Hladkom vrchu.


Dĺžka:
5 km
Čas:
1:30 hod
Stúpanie:
385 m
Klesanie:
20 m
Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Krásno nad Kysucou, Zborov nad Bystricou, Klubina
Turistická značka červená
Trasa Krásno nad Kysucou - Hájnica - Rozhľadňa na Hladkom vrchu