Bivakovanie v horách je možné nielen v lete, keď je teplo, ale aj v zime, keď teploty klesajú pod nulu. Skutoční milovníci hôr a dovolenky v náročných podmienkach si ľahko poradia s nocovaním pod stanom a túrou po zasnežených chodníkoch. Ak plánuješ svoj prvý zimný bivak v horách, zisti, čo potrebuješ na pohodlné a bezpečné strávenie noci.
Ľahký stan a páperové spacáky
Počas zimného bivaku v horách je najdôležitejšie bezpečné a teplé útočisko. V horách sa dá nocovať aj pri teplotách klesajúcich pod -20 stupňov Celzia, avšak na tento účel je nevyhnutná kvalitná výbava a skúsenosti. Základom je ľahký, skladací stan, ktorý sa zmestí do turistického batohu a dá sa rýchlo postaviť na akomkoľvek povrchu. Izolačná vrstva na podlahe stanu musí byť dostatočne kvalitná a dobre vyrobená, aby účinne znižovala riziko podchladenia bivakujúcich v horách.
Do stanu je potrebná aj karimatka, ktorá v kombinácii s hrubým páperovým spacákom zaisťuje tepelný komfort počas spánku. Spacák naplnený husím perím zabraňuje podchladeniu tela, aj keď teplota vzduchu klesá hlboko pod nulu. Vďaka tomu spánok v spacáku umožňuje zregenerovať organizmus v pohodlných podmienkach a pripraviť sa na ďalšiu túru.
Predlžovací kábel, telefón s odolnou batériou a powerbank
Pri zimnej túre do hôr by mal každý turista myslieť na to, že kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam a lavínovému riziku môže byť nútený prenocovať v horskej chate jednu noc alebo aj dlhšie. V takom prípade je potrebné mať príslušenstvo, ako je predlžovací kábel, ktorý uľahčí nabíjanie telefónov členov skupiny. Okrem toho je vždy dobré mať telefón s odolnou batériou pre prípad núdze a powerbank, ktorý umožní rýchle nabitie zariadení počas nocovania pod stanom alebo v horskej chate bez prístupu k elektrine.
Príslušenstvo na prípravu jedla
Nocovanie pod stanom v horách vyžaduje prípravu jedál v prírode. Autodoplnky ako termohrnčeky na autozapaľovač sa na chodníku hodia len na pár hodín. Po príchode na miesto, kde sa postaví stan, je potrebné mať plynový varič s kartušou, na ktorom si možno pripraviť horúci čaj alebo kávu. Na jednodňové túry je možné si vziať aj špeciálne jedlá, ktoré sa ohrejú po otvorení konzervy bez nutnosti varenia.
Termobielizeň a zimné turistické oblečenie
Počas bivakovania v horách v zime by mal mať každý účastník výpravy na sebe termobielizeň. Takáto bielizeň zabraňuje podchladeniu tela a poskytuje teplo po celý čas výpravy. Môžeš ju nosiť celý deň, pretože funkčný materiál účinne odvádza vlhkosť z pokožky a zároveň bráni prechladnutiu. Vďaka termobielizni neprechladneš ani v noci. Tkanina zároveň zaisťuje cirkuláciu vzduchu, a preto pomáha oddýchnuť si počas spánku a účinne zregenerovať organizmus unavený po túre.
Na túru v horách je nevyhnutné aj teplé turistické oblečenie. Bunda s bedrovým pásom, sťahovacími rukávmi a nepremokavou kapucňou chráni pred chladom aj v nepriaznivých poveternostných podmienkach. Okrem toho poskytuje voľnosť pohybu počas chôdze na chodníku.