Sokolia dolina

Slovenský raj

Sokolia dolina dostala prívlastok najdivokejšia a najodľahlejšia roklina Slovenského raja a nachádza sa vo východnej časti národného parku

Prechádzať budete cez sústavu rebríkov, dlhých až 80 metrov. Väčšina turistov, ktorí úžinu prešli sa vyjadrili, že je to jedna z najkrajších aké v Slovenskom raji zdolali.

Vedeli ste, že v rokline Sokolia dolina sa nachádza Závojový vodopád, ktorý je najvyšší v Slovenskom raji?

Celá trasa je zabezpečená rebríkmi, stúpačkami a reťazami, nepremokavú obuv určite oceníte.

Turistickým chodníkom po navrhovanej trase prídete aj ku vodnej nádrži Klauzy, ktorá sa v minulosti využívala na splavovanie dreva. Umiestnená je v prekrásnom prostredí v doline Tomášovská Belá. Vybudované je tu posedenie, ktoré je priamo na hrádzi v drevenom mostíku so strechou.

Vstup do roklín Slovenského raja je spoplatnený a nezabúdajte že prechod je jednosmerný. Sokolia dolina je sprístupnená celoročne.

Bezpečnosť musí byť vždy na prvom mieste, preto vám odporúčame sa pohybovať po rebríkoch vždy jednotlivo a poriadne sa sústrediť na každý jeden krok.

Ako sa sem dostať?

Roklina je najlepšie je dostupná z turistického centra Čingov, Kláštoriska alebo z Dediniek.

Navrhovaná trasa:

Čingov, parkovisko – Prielom HornáduBiely potok, ústie – Kyseľ, ústie – Sokolia dolina, ústie – Sokolia dolina – Pod Bykárkou – Klauzy – Sokolia dolina, ústie – Kyseľ, ústie – Biely potok, ústie – Prielom Hornádu (čas okružnej trasy je 8 hodín, prevýšenie 579 m ) – najprv modrá, potom zelená a žltá značka

Kde parkovať?

V Čingove na platenom záchytnom parkovisku.

Verejná doprava:

V Čingove vystúpite na konečnej zastávke Čingov, parkovisko.

Kam v okolí?

V Slovenskom raji odporúčame Tomášovský výhľad, Klátorskú roklinu, Roklinu Suchá Belá, Piecky, Veľký Sokol, alebo Ferratu HZS Kyseľ.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len infomatívne. Namerali sme ich na trase Čingov, parkovisko – Prielom Hornádu – Biely potok, ústie – Kyseľ, ústie – Sokolia dolina, ústie – Sokolia dolina – Pod Bykárkou – Klauzy – Sokolia dolina, ústie – Kyseľ, ústie – Biely potok, ústie – Prielom Hornádu.

 


Dĺžka:21 km Čas:8 hod Stúpanie:579 m Klesanie:579 m Lokalita:Slovenský raj Náročnosť:ťažká Prístupový
bod:
Čingov, Dedinky
Turistická
značka:
modrá, žltá, zelená
Trasa:Čingov, parkovisko - Biely potok, ústie - Kyseľ, ústie - Sokolia dolina, ústie - Sokolia dolina - Pod Bykárkou - Klauzy a späť Občerstvenie:

Bufet Čingov
Salaš Čingov
Penzión Lesnica

Súbor GPX:stiahnuť
Donovaly

Nová hoľa – Donovaly

Horehronie
5 km3 hodľahká náročnosťHrad Blatnica

Veľká Fatra
7 km3 hodľahká náročnosťVeľké Biele pleso

Vysoké Tatry
20 km7 hodstredná náročnosť