Sokolia dolina

Slovenský raj

Sokolia dolina dostala prívlastok najdivokejšia a najodľahlejšia roklina Slovenského raja. Nachádza sa vo východnej časti národného parku.

Trasa cez tiesňavu odhalí jednu z najdlhších sústav rebríkov v NP Slovenský raj. Dosahujú spolu dĺžku až 80 metrov.

Väčšina turistov, ktorí úžinu prešli sa vyjadrili, že je to jedna z najkrajších aké v tomto národnom parku zdolali.

Celá trasa je zabezpečená rebríkmi, stúpačkami a reťazami, nepremokavú obuv určite oceníte.

Bezpečnosť musí byť vždy na prvom mieste, preto vám odporúčame sa pohybovať po rebríkoch vždy jednotlivo a poriadne sa sústrediť na každý jeden krok.

Závojový vodopád:

Vedeli ste, že sa tu nachádza Závojový vodopád, ktorý je najvyšší v Slovenskom raji?

Vstup:

Vstup do roklín Slovenského raja je spoplatnený a nezabúdajte že prechod je jednosmerný. Roklina je sprístupnená celoročne.

Nádrž Klauzy:

Turistickým chodníkom po navrhovanej trase prídete aj ku vodnej nádrži Klauzy, ktorá sa v minulosti využívala na splavovanie dreva.

Umiestnená je v prekrásnom prostredí v doline Tomášovská Belá. Priamo na hrádzi sa nachádza drevený krytý prístrešok s posedením.

Ako sa sem dostať?

Sokolia dolina je najlepšie je dostupná z turistického centra Čingov, Kláštoriska alebo z Dediniek.

Navrhovaná trasa:

Čingov, parkovisko – Prielom HornáduBiely potok, ústie – Kyseľ, ústie – Sokolia dolina – Pod Bykárkou – Klauzy – Sokolia dolina, ústie – Kyseľ, ústie – Biely potok, ústie – Prielom Hornádu (čas okružnej trasy je 8 hodín, prevýšenie 579 m ) – najprv modrá, potom zelená a žltá značka

Parkovanie:

V lokalite Čingov na platenom záchytnom parkovisku pred vstupom do rokliny Prielom Hornádu.

Verejná doprava:

V Čingove vystúpite na konečnej zastávke Čingov, parkovisko.

Kam v okolí?

V Slovenskom raji odporúčame Tomášovský výhľad, Klátorskú roklinu, Roklinu Suchá Belá, Roklinu Piecky, Veľký Sokol, Prielom Hornádu, alebo Ferratu HZS Kyseľ.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Čingov, parkovisko – Prielom Hornádu – Biely potok, ústie – Kyseľ, ústie – Sokolia dolina, ústie – Sokolia dolina – Pod Bykárkou – Vodná nádrž Klauzy – Sokolia dolina, ústie – Kyseľ, ústie – Biely potok, ústie – Prielom Hornádu.

Foto: Turisticky, Honza Groh, Jerzy Opioła

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:21 km Čas:8 hod Stúpanie:579 m Klesanie:579 m Lokalita: Slovenský raj Náročnosť: ťažká Prístupový
bod:
Čingov, Dedinky
Turistická
značka:
modrá, žltá, zelená
Trasa: Čingov, parkovisko - Biely potok, ústie - Kyseľ, ústie - Sokolia dolina, ústie - Sokolia dolina - Pod Bykárkou - Klauzy a späť Občerstvenie: Bufet Čingov Salaš Čingov Penzión Lesnica Súbor GPX: stiahnuť