Cyklotrasa Čierny Váh

Nízke Tatry

Trasa patrí medzi skutočné cyklistické lahôdky. Bicyklom na Čierny Váh a Hornú nádrž. Cyklotrasa na Čierny Váh vedie nádherným tichým prostredím, na hranici NP Nízke Tatry. Z veľkej časti aj po telese bývalej Považskej lesnej železnice. Cestou zo Štrby sa navyše môžete kochať nádherným výhľadom na Vysoké Tatry. Neváhajte ani chvíľu a vyrazte! Vedie sem niekoľko cyklotrás, vyberáme tie najkrajšie.

Cyklotrasa Čierny Váh z Kráľovej Lehoty

TRASA: Tatranská Štrba – Štrba – Šuňava – Čierny Váh (spodná nádrž) – Svarín – Kráľova Lehota (dĺžka 32 km, klesanie 454 m, stúpanie 223 m)

Pohľad na Vysoké Tatry
Cyklotrasa zo Štrby
Nad obcou Šuňava

Cyklotrasa Čierny Váh zo Štrby

Začíname na železničnej stanici v Tatranskej Štrbe a pokračujeme po ceste cez Štrbu až do obce Šuňava. Tu sa napojíme na Popradskú cyklomagistrálu a vnoríme sa do doliny Čierneho Váhu. Neprehliadnite odbočku na zelenú cyklotrasu, ktorá vedie po telese lesnej železnice. Je to krásny úsek, ktorý vedie po štrkovej lesnej ceste, nad kaňonom Čierneho Váhu. Prídeme do lokality Čierny Váh, kde sa nachádza kostol, zvonica a malé múzeum Považskej lesnej železnice. Odtiaľto pokračujeme okolo spodnej nádrže až prídeme do Kráľovej Lehoty. Tu sa nachádza najbližšie občerstvenie. Väčšina cyklotrasy vedie dole kopcom, to inde nenájdeš. Uži si to!

Odbočka na Hornú nádrž Čierny Váh

V lokalite Svarín sa nachádza označená odbočka na hornú nádrž Čierny Váh. Vedie sem asfaltová cesta s dĺžkou 14 km navyše (tam aj spät), ktorá prekonáva náročné stúpanie – 496 m.

Kostol a zvonica v lokalite Čierny Váh
Dolná nádrž – Čierny Váh
Dolná nádrž – Čierny Váh

TRASA: Kráľova Lehota – Svarín – Čierny Váh (horná nádrž) a späť po tej istej trase (26 km, stúpanie 520 m, klesanie 20m )

Zľavy na pobyty na Slovensku
Horná nádrž Čierny Váh

Popis trasy z Kráľovej Lehoty

Začíname v obci Kráľova Lehota na železničnej stanici a pokračujeme po červenej cyklotrase do lokality Svarín. Odbočíme doľava na hornú nádrž PVE Čierny Váh. Celá trasa vedie po asfaltovej ceste a čaká nás náročné stúpanie. Z lokality Svarín až na hornú nádrž je to tam 7,7 km a prevýšenie 496 m. Odmení vás jeden z najkrajších výhľadov na Vysoké Tatry a Liptov aký široko ďaleko nenájdete. Odporúčame prísť za dobrého slnečného počasia. Užite si to!

Horná nádrž Čierny Váh

Na trase oceníte

Turistický prístrešok

Drevené kryté posedenie sa nachádza v lese pri zelenej cyklotrase, pred Múzeom Považskej lesnej železnice (kostolík a zvonica) a pri spodnej nádrži Čierny Váh (odbočka na Východnú).

Občerstvenie

Na trase zo Štrby pohostinstvo v obci Šuňava a najbližšie až v Kráľovej Lehote na konci trasy.

Studnička, prameň

Pri odbočke na zelenú cyklotrasu, nad kostolom (pri ceste) v lokalite Čierny Váh.

Údaje o dĺžke, čase a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Tatranská Štrba – Štrba – Šuňava – Čierny Váh – Svarín – Kráľova Lehota.

TIP na cyklovýlety na Slovensku

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:32 km Čas:4 hod Stúpanie:223 m Klesanie:454 m Lokalita: Nízke Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Štrba
Trasa: Tatranská Štrba - Štrba - Šuňava - Čierny Váh - Svarín - Kráľova Lehota Občerstvenie: Penzión Larion