Minčol

Malá Fatra

Z vrcholu Minčol (1 364 m n.m.) sa vám naskytne krásny kruhový výhľad na všetky svetové strany. Mestá Žilinu, Martin, Vrútky a pohoria Malá a Veľká Fatra.

Za priaznivého počasia odtiaľto dovidíte na hrebene Západných a Vysokých Tatier, Veľký Choč, Babiu Horu, ale aj na Kysucké Beskydy.

Vďaka vynikajúcej polohe a vyhliadkam, sem chodia turisti aj na pravidelné každoročné podujatia.

Tradíciou sú každoročný silvestrovský výstup, ktorého sa zúčastňujú stovky turistov. Organizuje sa tu aj Beh na Minčol z obce Višňové.

Minčol leží na hrebeňovke Malej Fatry, cez ktorú vedie červená značka ďalej do Strečna, alebo na Veľkú Lúku a Hornú Lúku.

História:

V okolí Minčola sa odohrali pre jeho strategickú polohu silné boje počas druhej svetovej vojny. Na jeho svahoch, smerom na sedlo Javorina po červenej značke, sú dodnes pozostatky zákopov, ale aj zbraní.

V apríli v roku 1945 sa tu vojaci podieľali na ostreľovaní nemeckých pozícií a oslobodení Žiliny.

Útulňa:

Všetky turistické trasy na Minčol sú sprístupnené celoročne. Na modrej značke do Višňového sa nachádza neznačená odbočka na horskú útulňu Konská riť. Vedie sem nenápadný lesný chodníček.

Trasa:

Veľmi obľúbený je výstup po modrej značke z Višňového. Prístup je možný aj po žltej z Turia, alebo z Vrútok po modrej značke.

Trasa z Višňového: Višňové – Pod Hoblíkom – Chaty pod Holým dielom – Pod Dolnou rovňou – Minčol (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 852 m) – modrá značka

Z Turia postupujte po trase Turie, Ocú – Turská dolina – Spoj troch dolín – Minčol (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 940 m) – žltá značka

Z  Vrútok vedie turistický chodník po trase Vrútky, Piatrová – Kamenná dolina, ústie – Diaľna – Sedlo Okopy – Minčol (čas výstupu 3 hodiny, prevýšenie 840 m) – modrá značka

Parkovanie:

Parkovisko je vo Višňovom pred rampou. V obci Turie sa nachádza malé parkovisko pred závorou do doliny.

Verejná doprava:

Višňové – konečná, alebo Turie – Obecný úrad. V lokalite Vrútky, Piatrová zastávka Pamätník Karvaša a Blahovca.

Kam v okolí?

Navštívte Veľkú Lúku na Martinských Holiach, Polom, Rozhľadňu Špicák, alebo Hrad Strečno.

Údaje o čase, dĺžke  a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Višňové – Pod Hoblíkom – Chaty pod Holým dielom – Pod Dolnou rovňou – Minčol a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:14 km Čas:5 hod Stúpanie:875 m Klesanie:875 m Lokalita:Malá Fatra Náročnosť:stredná Prístupový
bod:
Višňové, Turie, Vrútky - Piatrová
Turistická
značka:
modrá, žltá
Trasa:Višňové - Pod Hoblíkom - Chaty pod Holým dielom - Pod Dolnou rovňou - Minčol a späť
Slanický ostrov

Kam na výlet na Orave?

Orava


Hrad Červený kameň

Hrad Červený Kameň

Malé Karpaty
1 km2 hodľahká náročnosť


Kráter vo Vyšných Ružbachoch

Kúpele Vyšné Ružbachy

Vyšné Ružbachy