Minčol

Malá Fatra

Z vrcholu Minčol (1 364 m n.m.) sa vám naskytne krásny kruhový výhľad na všetky svetové strany. Mestá Žilinu, Martin, Vrútky a pohoria Malá a Veľká Fatra.

Za priaznivého počasia odtiaľto dovidíte na hrebene Západných a Vysokých Tatier, Veľký Choč, Babiu Horu, ale aj Kysucké Beskydy.

Vďaka vynikajúcej polohe a vyhliadkam, sem chodia turisti aj na pravidelné každoročné podujatia. Tradíciou sú každoročný silvestrovský výstup, ktorého sa zúčastňujú stovky turistov. Organizuje sa tu aj Beh na Minčol z obce Višňové.

V okolí Minčola sa odohrali pre jeho strategickú polohu silné boje počas druhej svetovej vojny. Na jeho svahoch smerom na sedlo Javorina po červenej značke sú dodnes pozostatky zákopov, ale aj zbraní. V apríli v roku 1945 sa tu vojaci podieľali na ostreľovaní nemeckých pozícií a oslobodení Žiliny.

Všetky turistické trasy na Minčol sú sprístupnené celoročne. Na modrej značke do Višňového sa nachádza neznačená odbočka na horskú útulňu Konská riť.

Ako sa sem dostať?

Veľmi obľúbený je výstup po modrej značke z Višňového. Prístup je možný aj po žltej z Turia, alebo z Vrútok po modrej značke.

Minčol leží na hrebeňovke Malej Fatry, cez ktorú vedie červená značka ďalej do Strečna, alebo na Veľkú Lúku a Hornú Lúku.

Z Višňového pôjdete po trase Višňové – Pod Hoblíkom – Chaty pod Holým dielom – Pod Dolnou rovňou – Minčol (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 852 m) – modrá značka

Z Turia postupujte po trase Turie, Ocú – Turská dolina – Spoj troch dolín – Minčol (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 940 m) – žltá značka

Z  Vrútok vedie turistický chodník po trase Vrútky, Piatrová – Kamenná dolina, ústie – Diaľna – Sedlo Okopy – Minčol (čas výstupu 3 hodiny, prevýšenie 840 m) – modrá značka

Kde parkovať?

Vo Višňovom na konečnej autobusu, alebo pred družstvom. V Turí pred závorou do doliny pri Sociálnom stredisku. Vo Vrútkach, Piatrovej pred vstupom do Kamennej doliny.

Verejná doprava:

Vystúpite vo Višňovom na konečnej, v obci Turie pred Obecným úradom a v lokalite Vrútky, Piatrová na zastávke Pamätník Karvaša a Blahovca.

Údaje o čase, dĺžke  a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Višňové – Pod Hoblíkom – Chaty pod Holým dielom – Pod Dolnou rovňou – Minčol a späť.


Dĺžka:14 km Čas:6 hod Stúpanie:875 m Klesanie:875 m Lokalita:Malá Fatra Náročnosť:stredná Prístupový
bod:
Višňové, Turie, Vrútky - Piatrová
Turistická
značka:
modrá, žltá
Trasa:Višňové - Pod Hoblíkom - Chaty pod Holým dielom - Pod Dolnou rovňou - Minčol a späť

Tajch Klinger

Banská Štiavnica
3 km2 hodľahká náročnosťChleb

Malá Fatra
9 km5 hodstredná náročnosťLúčanský vodopád

Chočské vrchy
1 km1 hodľahká náročnosť