Minčol

Malá Fatra

Vyberte sa na výstup na Minčol z Višnového, Turia, alebo Vrútok! Za dobrého počasia ponúkne krásny kruhový výhľad na všetky svetové strany. Pozorovať môžeme mestá Žilinu, Martin, Vrútky a pohoria Malá a Veľká Fatra.

Za priaznivého počasia odtiaľto dovidíme na hrebene Západných a Vysokých Tatier, kopce Veľký Choč, Babiu Horu, ale aj na Kysucké Beskydy. Minčol leží na hrebeňovke Malej Fatry, cez ktorú pokračuje červená značka ďalej do Strečna, alebo na Veľkú a Hornú Lúku.

Vďaka vynikajúcej polohe a vyhliadkam, sem chodia turisti aj na pravidelné každoročné podujatia.

Minčol

Trasa na Minčol z Višňového

Veľmi obľúbený je výstup po modrej značke z Višňového. Prístup je možný aj po žltej z Turia, alebo z Vrútok po modrej značke. Všetky turistické trasy sú sprístupnené celoročne.

Trasa z Višňového pokračuje cez Pod Hoblíkom – Chaty pod Holým dielom – Pod Dolnou rovňou – Minčol (čas výstupu do 2:40 hod., prevýšenie 852 m) – modrá značka

Z Turia pôjdeme po trase Turie, Ocú – Turská dolina – Spoj troch dolín – Minčol (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 940 m) – žltá značka

Z  Vrútok vedie turistický chodník po trase Vrútky, Piatrová – Kamenná dolina, ústie – Diaľna – Sedlo Okopy – Minčol (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 840 m) – modrá značka

Zaujímavosti a podujatia

Tradíciou je každoročný silvestrovský výstup, ktorého sa zúčastňujú stovky turistov. Organizuje sa tu aj Beh na Minčol z obce Višňové.

V okolí Minčola sa odohrali pre jeho strategickú polohu silné boje počas druhej svetovej vojny. Na jeho svahoch, smerom na sedlo Javorina po červenej značke, sú dodnes pozostatky zákopov, ale aj zbraní. V apríli v roku 1945 sa v okolí Minčola vojaci podieľali na ostreľovaní nemeckých pozícií a oslobodení Žiliny.

Útulňa Konská riť

Na modrej značke z Višňového sa nachádza neoznačená odbočka na horskú útulňu Konská riť. Vedie sem nenápadný lesný chodník.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko na konci obce Višňové, pred rampou do doliny. V obci Turie, parkovisko pri sociálnom stredisku, pred závorou do doliny. Autobusom prídeme do Višňového na konečnú, v obci Turie pred Obecný úrad. V lokalite Vrútky, Piatrová zastávka Pamätník Karvaša a Blahovca.

Kam v okolí?

Pokračujte po červenej značke na Veľkú Lúku na Martinských Holiach, Polom, Rozhľadňu Špicák, alebo Hrad Strečno.

Údaje o čase, dĺžke  a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Višňové – Pod Hoblíkom – Chaty pod Holým dielom – Pod Dolnou rovňou – Minčol.


Dĺžka:
7 km
Čas:
2:40 hod
Stúpanie:
928 m
Klesanie:
60 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Višňové, Turie, Vrútky - Piatrová
Turistická značka modrá
Trasa Višňové - Pod Hoblíkom - Chaty pod Holým dielom - Pod Dolnou rovňou - Minčol