Tipy na uskladnenie bicykla v malom byte

Slovensko

Je jazda na bicykli vaším koníčkom, s ktorým si veľkosť vášho bytu príliš nerozumie? Poradíme vám, ako je možné aj v malom byte elegantne uskladniť nie jeden, ale pokojne aj viac bicyklov.

Zavesenie

Zavesenie bicykla na stenu vám ušetrí veľa miesta a ešte sa z vášho miláčika môže stať dizajnový doplnok. Existujú dve možnosti, ako bicykel pomocou hákov a vešiakov uskladniť:

  • vodorovné zavesenie
  • zvislé zavesenie

Ideálny je ten spôsob, ktorý bude najlepšie zapadať práve do vášho priestoru. Pokiaľ máte viac ako jeden bicykel, je možné ich mať umiestnené vedľa seba i nad sebou. Vždy dbajte na dôkladné uchytenie hákov, ktoré sú na bicykle priamo určené. Taký hák musí mať dostatočnú nosnosť a zároveň majte na pamäti kvalitu steny, ktorá bude bicykel držať (ideálny je pevný múr nie sadrokartón). Ak sa obávate zdvíhania bicykla, môžete si zaobstarať systém s kladkou, ktorá ho lanom vyzdvihne.

Buďte originálni

Špeciálne háky na bicykle nemusia byť len nudné čierne konštrukcie. Dnes sa dajú vešiaky zaobstarať z farebných kovov rôznych tvarov alebo napríklad v dekore dreva. Súčasťou konštrukcie môže byť aj malá polička na pár knižiek alebo sviečky. Keď už sú dnešné bicykle takými výstavnými kúskami, bola by predsa škoda schovávať ich niekde v kumbále.

Zruční domáci majstri, si môžu závesný systém tiež vyrobiť sami. Ak si na DIY projekt netrúfate, odporúčame sa poobzerať po bazároch. Tam okrem samotných bicyklov nájdete aj množstvo jazdného príslušenstva a to vrátane systému na uchytenie a uskladnenie bicyklov.

foto: Collin Hardy – Unsplash

Nielen tak hocijako položiť

Ak sa rozhodnete bicykel nechať na zemi, mal by mať jasne vymedzené miesto. Iba tak nebude prekážať, nedôjde k jeho poškodeniu alebo ešte horšie k poraneniu okolo pobehujúcich detí a domácich miláčikov. Na uloženie na zemi slúžia špeciálne stojany, ktoré udržia bicykel vo vzpriamenej a stabilnej polohe. Zaistíte tak čistotu okolitých múrov a predovšetkým bezpečnosť. Opäť nemusíte zostávať len pri obyčajnom stojane. Poslúžiť vám môže napríklad aj upravená drevená paleta alebo iný kutilský vynález.

Kam bicykel umiestniť?

Kvôli dostupnosti je ideálnou voľbou vstupná hala alebo chodba. Nemáte v nej dostatok miesta? Porozhliadnite sa smerom nahor. Napríklad, ak máte vysoké prázdne múry, práve tie môžu byť skvelým úložiskom. Je vašou jedinou možnosťou na uskladnenie bicykla obývací priestor alebo dokonca spálňa? Potom si dajte záležať na dizajnovom háku, ktorý poslúži (rovnako aj samotný bicykel) ako nevšedná dekorácia. Svojho dvojkolesového miláčika môžete umiestniť aj na balkón. Majte ale na pamäti, že tam bude vždy hroziť jeho odcudzenie a pri nesprávnom uchovávaní aj postupné poškodenie stroja.

foto: Collin Hardy, Oliver Cole


Lokalita Slovensko