Prosiecka dolina

Liptov

Obľúbená turistická lahôdka sa ukrýva v Chočských vrchoch na Liptove. Prosiecka a Kvačianska dolina sú prepojené okružným chodníkom. Prosiecka dolina je považovaná za jednu z najkrajších dolín na Slovensku, najmä pre krasové útvary a pestrosť rastlín. Spoznajte vzácny Kvačiansky mlyn, ktorý sa nachádza v lokalite Oblazy.

Medzi najväčšie lákadlá Prosieckej doliny patrí vodopád Červené piesky. Je prístupný po turistickom chodníku z rázcestia Vidová. Krasovou dolinou prechádza chodník aj cez drevené mostíky a kovové rebríky. Niektoré miesta sú istené reťazami a kovovými stúpačkami. Neodporúčame vstup so psom.

Prosiecka dolina
Prosiecka dolina

Vodopády v Prosieckej doline a mlyny v Kvačianskej doline

V Prosieckej doline navštívte vodopád Červené piesky a v Kvačianskej Ráztocký vodopád, vodné mlyny Oblazy, vyhliadky Malý Roháč a Kobyliny.

V hornej časti Kvačianskej doliny v lokalite Oblazy sa nachádzajú dva drevené vodné kolesové mlyny, ktoré sú technickými pamiatkami. Jednoznačne patria medzi hlavné lákadlo celej túry. Dolný mlyn s pílou je zreštaurovaný a v prevádzke. Ukrýva expozíciu mlynárskej techniky.

Prosiecka dolina
Prosiecka dolina

Prosiecka dolina – aj okruh cez Kvačiansku dolinu

Obidve doliny sa dajú prejsť okružnou trasou. Vrátite sa na rovnaké miesto, z ktorého ste odchádzali. Východzie miesto je obec Prosiek.

Túra cez Prosiecku dolinu prechádza po trase Ústie Prosieckej doliny – Prosiecka dolina – Vidová – Vodopád Červené piesky – Svorad (do 2 hod., prevýšenie 395 m) – modrá značka

Okruh cez obidve doliny po trase Prosiek – Prosiecka dolina – Vodopád Červené piesky – Svorad – Veľké Borové – Ráztocký vodopád – Vodné mlyny Oblazy – Kvačianska dolina – Prosiek (čas okruhu do 6 hod., prevýšenie 970 m) – najprv modrá a potom červená a žltá značka

Túra Kvačianska dolina – Mlyny Oblazy

Východzie miesto je obec Kvačany. Pokiaľ plánujete kratšiu variantu a chcete sa pozrieť len do Kvačianskej doliny na Mlyny Oblazy, odporúčame trasu Kvačianska dolina, ústie – Vyhliadka Kobyliny – Vyhliadka Roháč – Vodné mlyny Oblazy (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 295 m) – najprv červená a potom modrá značka

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko za obcou Prosiek, pred vstupom do Prosieckej doliny. Parkovisko pred vstupom do Kvačiankej doliny, nad obcou Kvačany.

Kam v okolí?

Na Liptove navštívte rozhľadne vo Veľkom Borovom, Archeoskanzen Havránok, Lúčanský vodopád, Medvediu štôlňu a Žiarsku chatu v Žiarskej doline, alebo Liptovský Hrad nad termálnym prameňom Kalameny.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Ústie Prosieckej doliny – Prosiecka dolina – Vidová – Vodopád Červené piesky – Svorad.

foto: Pudelek, Jan Starec, Shutterstock


Dĺžka:
5 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
395 m
Klesanie:
95 m
Lokalita Liptov
Náročnosť stredná
Prístupový bod Prosiek
Turistická značka modrá
Trasa Ústie Prosieckej doliny - Prosiecka dolina - Vidová - Vodopád Červené piesky - Svorad
Súbor GPX stiahnuť