Zdravý životný štýl a detská cyklistika

Slovensko

Každému zodpovednému rodičovi leží na srdci blaho jeho dieťaťa, preto prirodzene dbá o to, aby sa jeho potomok zdravo stravoval, dodržiaval pitný režim, aby sa čo najviac hýbal a kvalitne spal.

Bez ohľadu na to, aký druh stravy uprednostňuje dieťa, zodpovedný rodič má svojmu potomkovi zostavovať jedálny lístok zo zdravých a kvalitných surovín. Z domácej hydiny a rýb, z čerstvého ovocie a zelenina, zo syrov a jogurtov, z celozrnných pekárenských výrobkov, orechov a semien, ktoré obsahujú vitamíny, minerály, vlákninu, bielkoviny a zdravé tuky. Teda látky, ktoré vhodne podporujú zdravý rast dieťaťa.

Zdravý rast však podporuje aj pravidelný pitný režim. Vhodná je čistá voda, čaje, čerstvé ovocné či zeleninové šťavy a dostatok spánku. Počas spánku dochádza k regenerácii buniek, spánok je teda dôležitý pre dobrý fyzický aj duševný vývoj dieťaťa.

V zdravom tele zdravý duch

Aktívni ľudia neobmedzujú svoje fyzické aktivity len na domáce cvičenie, ale radi športujú aj v prírode, ktorá blahodarne pôsobí na telesné aj duševné zdravie. Medzi najpopulárnejšie outdoorové aktivity patrí turistika a cyklistika. Bicyklovanie spevňuje svaly a kĺby, posilňuje srdce a cievy, dýchací a tráviaci systém. Pomáha zlepšovať nielen fyzickú kondíciu, ale aj orientáciu, pevnú vôľu a disciplínu.

Detský bicykel svojmu potomkovi však vyberajte uvážene – podľa veku, výšky, hmotnosti, zručností a športových skúseností. Chlapčenské a dievčenské bicykle je dobré voliť nielen podľa materiálu, ale aj podľa hmotnosti. Pri kúpe detského bicykla sa oplatí zvážiť aj kvalitu všetkých použitých komponentov.

Ochranná výbava a oblečenie

Je všeobecne známe, že deti, ktoré športujú sú zdravšie, veselšie a ohybnejšie, netrpia nadváhou a majú pevnejšie svaly. Pri cyklistike však treba myslieť aj na ich ochranu. K ochrannej výbave malého cyklistu patrí prilba, okuliare, chrániče a rukavice. Detská prilba na bicykel musí byť z kvalitných materiálov, mať správnu veľkosť a tvar, aby dieťa na bicykli chránila účinne. Ideálne športové odevy sú z funkčných materiálov a majú byť opatrené aj reflexnými prvkami.

V jarnom období je vhodné termoprádlo, funkčné tričko, nepremokavé nohavice a bunda. Detská športová obuv musí byť pevná, odolná a hlavne pohodlná. Pri výbere obuvi dbajte na správnu veľkosť – na presnú dĺžku a šírku, tiež na vhodný strih a nízku hmotnosť. Pokiaľ sa váš potomok túto sezónu s cyklistikou len zoznamuje, vyberajte mu kratšie a nenáročné trasy, aby mal zo športovania čo najlepší zážitok. Vyhnite sa preťažovaniu dieťaťa a nikdy nepreceňujte jeho fyzické sily.

foto: dreamstime.com


Lokalita Slovensko