5 tipov, ako zvládnuť nocovanie v prírode

Slovensko

Nocovanie pod holým nebom je romantické a príjemné. Veď čo je krajšie ako spať v náručí prírody? Ak však nemáte na to potrebné skúsenosti, prvá noc v „divočine“ môže byť skutočne náročná. Pripravili sme pre vás pár tipov, ktoré vám pomôžu vyspať sa v prírode do ružova a bezpečne.

Nájdite si vhodné miesto na spanie

Ako prvé by ste mali nájsť vhodné miesto na spanie. Je dôležité nájsť miesto, kde môžete bezpečne prespať. Ideálne miesto je ďaleko od potokov a riek. V okolí tečúcich riek sa totiž vyskytuje veľké množstvo komárov a ďalšieho hmyzu.

Taktiež je dôležité, aby ste sa vyhli miestam, kde sa môžu vyskytovať nebezpečné zvieratá. Ide prevažne o miesta pri krmelcoch alebo rôznych húštinách.

Zvoľte vhodný spacák

Existuje mnoho rôznych typov spacákov. Pri výbere toho pravého pre vás by ste mali zohľadniť počasie a teplotu. Niektoré spacáky sú určené na použitie v horúcom počasí, zatiaľ čo iné sú určené na použitie v chladnom počasí.

Ak je vonku chladno, zvoľte si spacák s teplejšou izoláciou. Ak je vonku horúco, zvoľte si tenký spacák. Tiež nezabudnite na to, aby bol spacák dostatočne veľký a aby ste sa do neho pohodlne zmestili.

Vhodné materiály pre spacáky zahŕňajú syntetiku, perie a zmes týchto materiálov.

Použite pohodlnú podložku

Výber vhodnej podložky na spanie je dôležitý pre zabezpečenie pohodlia a tepelnej izolácie, ktorá vám umožní lepší spánok v spacáku. Zvoľte si podložku, ktorá sa hodí k vášmu spacáku. Ak spíte na tvrdom povrchu, môže to viesť k bolestiach chrbta.

Podložka by mala byť dostatočne izolovaná, aby udržala teplo v zime a chlad v lete. Tepelná izolácia sa môže líšiť v závislosti od materiálu podložky a jej hrúbky. Dostupné sú podložky určené na použitie v horúcich letných mesiacoch, ako aj podložky určené na použitie pri chladnom počasí.

Oblečenie, ktoré chráni

Je dôležité zohľadniť predpokladanú teplotu počas noci a zvoliť si oblečenie, ktoré vám poskytne dostatočnú tepelnú izoláciu a zároveň vám umožní dýchať. V horúcich letných mesiacoch môžete použiť ľahšie oblečenie, zatiaľ čo v zime a v chladnejších oblastiach je potrebné zvoliť si viaceré vrstvy, ktoré udržia telesnú teplotu.

Oblečenie by zároveň malo byť dostatočne pohodlné na spanie. Uistite sa, že nie je príliš tesné alebo príliš voľné a že vám umožňuje pohodlný pohyb.

5 tipov, ako zvládnuť nocovanie v prírode
5 tipov, ako zvládnuť nocovanie v prírode – zdroj Pexels

Nezabudnite na ochranu zdravia

V noci sa to v prírode len tak hemží otravným hmyzom. Navyše, budete spať na zemi, takže okrem komárov si vás ľahko nájdu aj kliešte či mravce. Aby ste sa vyhli nepríjemným štípancom od hmyzu, použite repelent. Existuje mnoho rôznych typov repelentov, od sprejov až po náplasti. Ideálnou voľbou pri spaní v prírode bude sprej. Okrem seba nim nezabudnite nastriekať aj spacák.

Spanie v prírode, alebo takzvané bivakovanie mnohí milujú a iní si ho nevedia ani predstaviť. V prípade dostatočnej prípravy určite pôjde o zážitok na celý život. Nezabudnite však, že nie všade je nocľah pod holým nebom povolený. Nocovanie pod holým nebom je zakázané v územiach, ktoré spadajú pod 3. alebo vyšší stupeň ochrany.

Tento článok vznikol v spolupráci s obchodom www.roy.sk.


Lokalita Slovensko