Ako vyberať turistické oblečenie a obuv

Slovensko

Ako sa obliecť na turistický výlet do hôr? Na čo myslieť a čomu sa vyvarovať, aby sa turista nevrátil z turistického výletu prechladnutý či s pľuzgiermi na nohách? Základom je pohodlné športové oblečenie, ktoré sa ľahko vrství a kvalitná športová obuv.

Jedna z najdôležitejších vecí pri turistike v každom ročnom období je adekvátne oblečenie a obuv. Na turistiku je dobré vyberať funkčné materiály, ktoré si uchovávajú svoje skvelé vlastnosti aj v náročných poveternostných podmienkach. Funkčné oblečenie z polyamidu a z polyestru odvedie nadbytočnú vlhkosť a zabezpečí optimálnu telesnú teplotu v každom počasí. Športové zvršky, určené do horského prostredia, musia byť nepremokavé a zároveň priedušné. Turistu majú ochrániť pred vetrom aj dažďom. Je dôležité, aby odevy športovca účinne zadržiavali teplo a dokázali rýchlo schnúť.

Odevy z funkčných materiálov

Aké oblečenie potrebuje turista na turistiku? Funkčnú spodnú bielizeň, ktorá nechladí a pri dlhšom nosení nepreberá pachy. Ďalej potrebuje tričká z rýchlo schnúcich tkanín, ktoré dobre odvádzajú vlhkosť. Dôležité sú tiež pohodlné športové nohavice z pevnej látky a bunda s membránou, ktorá ochráni športovca nielen pred chladom a vetrom, ale aj pred dažďom.

A ako vyberať turistickú obuv? Turistická obuv má byť maximálne pohodlná, má dokonale kopírovať tvar chodidiel a športovcovi má pri chôdzi dopriať stabilitu. Kedy treba obuv vymeniť? Turistickú obuv je potrebné vymeniť za novú vtedy, keď javí známky mechanického poškodenia. Keď je popraskaný alebo odratý povrch a ak je vnútro obuvi opotrebované či roztrhané.

Pohodlná turistická obuv

Turistická obuv má byť správne tvarovaná – pevná, avšak mäkká a pružná. Pánska aj dámska turistická obuv má nohám poskytovať optimálny teplotný komfort. A aké ďalšie kritéria je potrebné pri výbere športovej obuvi rešpektovať? Obuv má mať správny strih, dĺžku, šírku, hmotnosť a vhodné materiálové zloženie. Ideálne je, ak obuv obsahuje anatomicky tvarovanú stielku.

Skvelým tipom je Salewa obuv a Dynafit obuv, ktorá turistovi pri chôdzi poskytne pohodlie v každom smere. Pokiaľ obuv spôsobuje otlaky či odreniny, na nosenie nie je vhodná. Ak má športovec vo svojom topánkovníku obuv úzku, tesnú, nepohodlnú či nepriedušnú, takúto obuv by mal vyradiť. Nevhodná obuv môže spôsobiť nielen poškodenie kostry chodidla, ale aj deformity nôh a chybné držanie tela. Je dobré vedieť, že na turistické túry sú vhodné aj športové vložky. Gélové vložky pri chôdzi navodzujú pocit ľahkosti – zmierňujú silu dopadu chodidla a tlmia svalovú aj kĺbovú únavu.


Lokalita Slovensko