Horské treky aj relax pri mori – objavte krásy Prímorských Álp

Svet

Azúrovo modré more, zasnežené vrcholky Álp, ale aj nádherne rozkvitnuté levanduľové polia Provence. Vydajte sa s nami po jedinečných turistických trasách juhovýchodného francúzskeho regiónu Provence-Alpes-Côte d’Azur a objavte čaro Prímorských Álp. Horské štíty, priezračné jazerá aj malebné mestečká s bohatou históriou na vás už čakajú.

Francúzsky región Provence-Alpes-Côte d’’Azur láka na všetky typy dovolenky. Aktívnu dovolenku nájdete na nádherných horských trekoch, silu načerpáte z upokojujúcej atmosféry provensálskych dediniek či prímorských letovísk. Za kultúrou a históriou sa ďalej môžete vydať do miest ako Cannes, Marseille, Nice alebo Avignon. Za zmienku stojí aj hlavné mesto parfumov Grasse, kde vznikla najstaršia parfuméria na svete a ktoré je do dnešného dňa sídlom veľkých značiek. Poďme sa však zamerať na departement Alpes-Maritimes, kde nájdete väčšinu týchto krás.

Hurá na túru

Asi najzaujímavejšou destináciou z pohľadu turistov vyhľadávajúcich aktívnu dovolenku je južná časť Álp, ktorá nesie rovnaký názov, ako celý departement, teda Alpes Maritimes (Prímorské Alpy). Pohorie sa rozkladá na území troch štátov – Francúzska, Talianska a Monaka, pričom drvivá väčšina sa nachádza práve vo Francúzsku. Najvyšším bodom francúzskej strany je Cime du Gelàs (3143 m n. m.), ktorého vrchol pretína hranice s Talianskom a je prístupný všetkým dobrodruhom. Nájdete ho v národnom parku Mercantour, ktorým vedie známa treková trasa GR 52. Tá vám odhalí pôvab vysokohorských štítov a jazier. Za čím ďalším sa ešte môžete vo francúzskych južných Alpách vydať?

  • Lac Nègre – jazero v parku Mercantour známe svojou antracitovou vodnou hladinou, prístupné po trase GR 52
  • údolie Vallée des Merveilles + vrchol Mont Bégo – nálezisko nástenných kresieb
  • centrum Saint-Martin-Vesubie – ideálne miesto pre horolezcov
  • Isola 2000 – vyhľadávané zimné stredisko
  • priesmyk Pas des Ladres

Tip: Pri balení na túru myslite aj na kozmetiku. Chýbať by vám určite nemal minimálne opaľovací krém.

Keď vás začnú bolieť nohy…

Výhodou departementu Alpes-Maritimes je to, že v ňom nájdete nielen nádherné prírodné scenérie a treky, ale taktiež miesta určené na odpočinok a spoznávanie. Francúzska Riviéra ponúka hneď niekoľko rekreačných a kultúrnych stredísk, v ktorých môžete po náročných horských túrach opätovne nabrať sily. Za zmienku stojí správne mesto departementu Nice. To je známe svojou bohatou históriou a azúrovým morom, po ktorom získalo pobrežie svoj názov. Za kultúrou nezabudnite zamieriť do Cannes, kde sa každoročne koná filmový festival. Kúsok od neho zasa leží Grasse, mesto vôní a kvetín. Aj keď sa vám môže zdať na prvý pohľad nenápadné, jeho história je veľmi zaujímavá a rozhodne stojí za objavenie.


Lokalita Svet