Kráľova hoľa

Nízke Tatry

„Na Kráľovej holi stojí strom zelený, vrch má naklonený ku Slovenskej zemi.“ Vďaka slovenskej ľudovej pesničke poznajú Kráľovu hoľu nielen na Horehroní, ale na celom Slovensku. Strom o ktorom sa spieva na vrchole nenájdete, ani tu pravdepodobne nikdy nerástol. Výbornú turistiku však určite áno! Kráľovka ponúka za dobrého počasia vynikajúce fotogenické výhľady, tie patria medzi najkrajšie v Nízkych Tatrách.

Dobrá viditeľnosť dopraje pozorovať Slanské, Zemplínske a Chočské vrchy, nádherné Západné a Vysoké Tatry.

Kráľova hoľa

Zaujímavosti z okolia

Kráľova hoľa sa nachádza vo výške 1946 m n.m., leží na hranici východného a stredného Slovenska a je najvyššou časťou východných Nízkych Tatier. Na vrchole a v okolí rastú alpínske lúky a kosodrevina.

V okolí Kráľovky pramenia významné slovenské rieky, Čierny Váh, Hron, Hnilec, Hornád. Aj preto dostala pomenovanie matka štyroch riek. Na vrchole je umiestnený betónový obelisk a od roku 1960 aj televízny vysielač. Lokalita je známa častou zmenou počasia a je tu takmer stále veterno. Nezabudnite si pribaliť vhodnú outdoorovú výbavu.

Kráľova hoľa je súčasťou národného parku Nízke Tatry a vyhľadávanou lokalitou pre turistov, cyklistov a v zime skialpinistov.

Kráľova hoľa

Trasa a výstup na Kráľovu hoľu

Všetky navrhované turistické trasy na Kráľovu hoľu predstavujú prevýšenie cez 1000 metrov, bez náročných technických pomôcok. Patria medzi stredne náročné.

Z obce Šumiac ideme po trase Skalička – Chata pod Kráľovou hoľou – Kráľova hoľa (čas výstupu 3:30 hod., prevýšenie 1066 m) – modrá značka

Z Telgártu po trase Štráfy – Kráľova skala – Kráľova hoľa (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 1061 m) – zelená značka

Zo severnej strany je cesta najdlhšia. Z obce Liptovská Teplička ideme cez Sedlo Záploty – Veľký Brunov – Sedlo Záturňa – Kráľova hoľa (čas výstupu do 4:30 hod., prevýšenie 1122 m) – najprv modrá a potom zelená značka

Kráľova hoľa na bicykli

Obľúbená cyklotrasa z obce Šumiac vedie až na vrchol Kráľovky. Trasa prechádza po spevnenej asfaltovej ceste, má dĺžku 12 km a prevýšenie 1040 m. Pozri požičovňu ebikeov v Šumiaci.

Z Útulne Andrejcová na Kráľovu hoľu

V prevádzke je celoročne, turisti si tu môžu oddýchnuť a v lete občerstviť. Kontakt 0904 596 443.

Túra od útulne Andrejcová po hlavnom hrebeni Nízkych Tatier pokračuje po trase Ždiarske sedlo – Orlová – Kráľova hoľa (čas 3:15 hod., prevýšenie 730 m) – červená značka

Útulňa Andrejcová
Útulňa Andrejcová

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko priamo v obci Šumiac pri pošte a OcÚ, v Telgárte pri Jednote. V Liptovskej Tepličke pri pošte.

Autobusom do obce Šumiac, zastávka OcÚ, alebo do Telgártu na zastávku Telgárt OcÚ. Vlakom z Banskej Bystrice, alebo Margecian na zastávku Telgárt, penzión.

Kam v okolí?

Podcast Kráľova hoľa

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Šumiac – Skalička – Chata pod Kráľovou hoľou – Kráľova hoľa.

foto: Shutterstock, Milan Bališin


Dĺžka:
6 km
Čas:
3:30 hod
Stúpanie:
1066 m
Klesanie:
5 m
Lokalita Nízke Tatry
Náročnosť stredná
Prístupový bod Šumiac, Telgárt
Turistická značka modrá
Trasa Šumiac - Skalička - Chata pod Kráľovou hoľou - Kráľova hoľa
Občerstvenie Chata pod Kráľovou hoľou
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom