Kráľova hoľa

Nízke Tatry

„Na Kráľovej holi stojí strom zelený, vrch má naklonený ku Slovenskej zemi.“ Vďaka tejto slovenskej ľudovej pesničke poznajú túto horu nielen na Horehroní, ale na celom Slovensku. Strom, o ktorom sa spieva na vrchole nenájdete, ani tu pravdepodobne nikdy nerástol. Výbornú turistiku určite áno! Kráľova hoľa ponúka za dobrého počasia vynikajúce fotogenické výhľady, tie patria medzi najkrajšie v Nízkych Tatrách.

Pokiaľ nám praje dobrá viditeľnosť môžeme pozorovať Slanské, Zemplínske a Chočské vrchy, nádherné Západné a Vysoké Tatry.

Zaujímavosti

Kráľova hoľa sa nachádza vo výške 1946 m n.m., leží na hranici východného a stredného Slovenska a je najvyššou časťou východných Nízkych Tatier. Na vrchole a v okolí rastú alpínske lúky a kosodrevina.

V okolí Kráľovky pramenia významné slovenské rieky, Čierny Váh, Hron, Hnilec, Hornád. Aj preto dostala pomenovanie matka štyroch riek. Na vrchole sa nachádza sa tu betónový obelisk a od roku 1960 aj televízny vysielač. Lokalita je známa tým, že sa tu veľmi rýchlo mení počasie a je tu takmer stále veterno.

Kráľova hoľa je súčasťou národného parku Nízke Tatry a je vyhľadávanou lokalitou pre turistov, cyklistov a v zime skialpinistov.

Kráľova hoľa

Trasa a výstup na Kráľovu hoľu:

Všetky navrhované turistické trasy na Kráľova hoľu predstavujú prevýšenia cez 1000 m n.m., bez náročných technických pomôcok. Patria medzi stredne náročné.

Z obce Šumiac sa vydajte po trase Šumiac – Skalička – Predné sedlo – Kráľova hoľa (čas výstupu 3:30, prevýšenie 1045 m) – modrá značka

Z obce Telgárt po trase Telgárt, námestie – Štráfy – Kráľova skala – Kráľova hoľa (čas výstupu 3:30, prevýšenie 1095 m) – zelená značka

Zo severnej strany je cesta najdlhšia z obce Liptovská Teplička. Pôjdete po trase Liptovská Teplička – Sedlo Záploty – Veľký Brunov – Sedlo Záturňa – Kráľova hoľa (čas výstupu 4:30, prevýšenie 1099 m) – najprv modrá a potom zelená značka

Cyklotrasa: Z obce Šumiac vedie až na vrchol Kráľovky cyklotrasa po spevnenej asfaltovej ceste. Má dĺžku 12 km a prevýšenie 1040 m.

Útulňa Andrejcová:

V prevádzke je celoročne, turisti si tu môžu oddýchnuť a v lete občerstviť. Kontakt 0904 906 776.

Trasa od útulne Andrejcová po hlavnom hrebeni Nízkych Tatier pôjdete po trase Útulňa Andrejcová – Ždiarske sedlo – Bartková – Orlová – Kráľova hoľa (čas 2:30, prevýšenie 168m) – červená značka

Parkovanie a verejná doprava:

Autobusom do obce Šumiac, zastávka OcÚ. Autobusom do obce Telgárt, aut. zastávka Telgárt OcÚ. Vlakom z Banskej Bystrice, alebo Margecian. Vystúpite na zastávke Telgárt, penzión. Parkovisko v obci Šumiac. neďaleko pošty a OcÚ, v Telgárte pri Jednote. V Liptovskej Tepličke pri pošte.

Chmarošský viadukt

Kam v okolí?

Odporúčame navštíviť Chmarošský viadukt neďaleko Telgártu.

Podcast Kráľova hoľa:

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Šumiac – Skalička – Predné sedlo – Kráľova hoľa.

foto: Shutterstock, Milan Bališin

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:10 km Čas:7 hod Stúpanie:1022 m Klesanie:1022 m Lokalita: Nízke Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Šumiac, Telgárt
Turistická
značka:
modrá, zelená
Trasa: Šumiac - Skalička - Predné sedlo - Kráľova hoľa a späť Občerstvenie: Chata pod Kráľovou hoľou