Muránsky hrad

Muránska planina

Ideálna túra s deťmi vedie na Muránsky hrad po náučnom chodníku z obce Muráň, alebo priamo z lokality Predná Hora. Pozrite si v článku aj najkratšiu trasu z Veľkej Lúky. Obľúbené Syslovisko Biele vody pri Muráni uvidíme z vyhliadky Cigánka na Hrade Muráň. Neváhajte a poďte si užiť toto nádherné miesto v okrese Revúca.

Muránsky hrad prekvapí nečakanou rozlohou a prekrásnymi výhľadmi na lesy Muránskej planiny. Rumovisko dnešnej zrúcaniny má dĺžku 360 m a šírku 96 m. Informačné panely na trase poodhalia návštevníkom bohatú históriu, ale aj prírodné poklady v okolí Muráňa.

Muránsky hrad

Túra na Muránsky hrad s deťmi

Túra z obce Muráň začína pri Obecnom úrade. Pokračujem po turistickej trase okolo cintorína, cez Chatu pod Muránskym hradom – Hrad Muráň (čas výstupu do 1:40 hod, prevýšenie 531 m) – červená značka

Z Prednej Hory kráčame po trase Sedlo Predná Hora – Wesselényiho jaskyňa – Chata pod Muránskym hradom – Muránsky hrad (čas výstupu do 1:30 hod, prevýšenie 265 m) – najprv žltá a potom červená značka

Z Veľkej Lúky, lokalita Piesky je túra najkratšia. Prejdeme okolo Wesselényiho jaskyne, Chaty pod Muránskym hradom a pokračujeme na Hrad Muráň (čas výstupu do 45 minút, prevýšenie 127 m) – najprv modrá a potom červená značka

Chata pod Muránskym hradom

Neďaleko odporúčame občerstvenie na Chate Zámok (Chata pod Muránskym hradom), ktorá ponúka aj ubytovanie. Nachádza sa tu 16 lôžok. Počas letnej sezóny je otvorená počas víkendov. Mimo sezóny je potrebné ubytovanie dopredu rezervovať.

Muránsky hrad

Parkovanie a verejná doprava

Zopár parkovacích miest sa nachádza pred Obecným úradom v Muráni, kde začína Náučný chodník na Muránsky hrad. Ak prichádzate zo Sedla Predná Hora, tak tu je možné parkovať len pri ceste. Najbližšia autobusová zastávka Muráň, námestie, alebo Muránska Huta, Predná hora – rázcestie.

Hrad Muráň má bohatú históriu

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1271. Muránsky hrad založili Bebekovci, ktorí v tom čase patrili k najvplyvnejším rodom Uhorska. Ďalej sa uvádzajú ako majitelia Illésházyovci, Tornalyovci, Széchyovci, Koháryovci a napokon Coburgovci.

Určite ste počuli aj o Muránskej Venuši, tak prezývali krásnu Máriu Széchyovú, ktorá bola manželkou Františka Wesselényiho. Významnou udalosťou bolo tiež ukrytie uhorskej kráľovskej koruny a krajinských klenotov na Muránskom hrade. Bohaté historické udalosti zavŕšil zničujúci požiar začiatkom 18. storočia.

Kam v okolí?

V Národnom parku Muránska planina a okolí navštívte Syslovisko Biele vody pri Muráni, Náučnú lokalitu Piecky, Rozhľadňu Zbojská a roklina Čertova dolina. Pri Telgárte môžete obdivovať Chmarošský viadukt, Prameň Hrona, Chatu pod Kráľovou hoľou, alebo si naplánujte turistiku na Kráľovu hoľu zo Šumiaca. Spoznajte nádherné miesta v Slovenskom raji.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Muráň – Chata pod Muránskym hradom – Hrad Muráň a späť.


Dĺžka:
8 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
531 m
Klesanie:
531 m
Lokalita Muránska planina
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Muráň, Predná Hora
Turistická značka červená
Trasa Muráň - Chata pod Muránskym hradom - Hrad Muráň a späť
Občerstvenie Chata pod Muránskym hradom
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom