Náučný chodník Súľovské skaly

Súľovské vrchy

Náučný chodník cez Súľovské skaly je najvyhľadávanejšou turistickou trasou v Súľovských vrchoch. Prístupný je celoročne a v zime odporúčame na exponovaných miestach mačky a paličky.

Najmä cez víkend v hlavnej letnej sezóne a počas sviatkov tu stretnete pomerne veľké množstvo návštevníkov. Ak máte možnosť, odporúčame Vám túto trasu absolvovať radšej vo všedný deň, alebo začať výlet čo najskôr.

Súľovské skaly
Súľovské skaly – Hrad Súľov

Zopár zaujímavostí

Po celej dĺžke chodníka sa nachádzajú tabule s informáciami o miestnej flóre, faune a geológii. Náučný chodník Súľovské skaly ponúka skvelé prírodné zaujímavosti. Obdivovať budeme Gotickú bránu, niekoľko vyhliadok do okolitých dolín a samozrejme zrúcaninu Hradu Súľov.

Exponované miesta sú dodatočne zaistené rebríkmi, kovovými kruhmi a reťazami. Na horné vyhliadky Súľovského hradu je potrebné preliezť cez kamenné okno.

Túra cez náučných chodník Súľovské skaly

Náučný chodník je priechodný z obidvoch smerov. Väčšina zaujímavostí a vyhliadok sa nachádza na zelenej trase, medzi parkoviskom a hradom. Postupné odkrývanie z tohto smeru spríjemňuje samotný výstup.

Túru začíname pred obcou Súľov na parkovisku a pokračujeme cez Gotickú bránu Súľovský hrad – Lúka pod hradom – Lúka pri hríbe – Skotňa – Súľov, parkovisko (čas okružnej trasy je približne 2 hodiny)

Parkovanie a verejná doprava

Nástup na náučný chodník začína ešte pred obcou Súľov na tomto parkovisku. Najbližšia autobusová zastávka Súľov – Hradná, turistická nocľaháreň, alebo Súľov – Hradná, ZŠ.

Kam v okolí?

Naplánujte si túru cez skalné vyhliadky, Súľovský hrad, alebo navštívte jaskyňu Šarkania diera. Pripravili sme článok s najkrajšími turistickými trasami v Súľovských skalách.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Súľov, parkovisko – Gotická brána – Súľovský hrad – Lúka pod hradom – Lúka pri Kamennom hríbe – Súľov, parkovisko.

zdroj: sulovskevrchy.sk


Dĺžka:
4 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
305 m
Klesanie:
305 m
Lokalita Súľovské vrchy
Náročnosť stredná
Prístupový bod Súľov
Turistická značka červená, zelená
Trasa Súľov, parkovisko - Gotická brána - Súľovský hrad - Lúka pod hradom - Lúka pri Kamennom hríbe - Súľov, parkovisko
Občerstvenie Koliba pod skalami