Haluzická tiesňava

Haluzice

Na Slovensku existuje miesto, kde sa budete cítiť takmer ako v tropickom dažďovom pralese. Haluzická tiesňava je obrastená brečtanom, ktorý sa postupne vynie okolo stromov.

Haluzická tiesňava bola vyhlásená za prírodnú pamiatku. Kaňon má dĺžku 1 km, hĺbku 50 m a šírku 200 m. Postupne sa mení erozívnou činnosťou potoka a každý rok sa tiesňava pomaly zväčšuje. Pohyb svahov ohrozuje aj vzácny Románsky kostolík.

Počas dažďov a v zime môžu byť v závislosti od poveternostných podmienok niektoré úseky ťažšie priechodné a klzké. Návštevu neodporúčame počas výdatných dažďov, alebo počas búrky. V zime sa na kaskádach a vodopádoch vytvárajú nádherné malé ľadopády.

Haluzická tiesňava

Haluzická tiesňava a okolie

Celá trasa cez náučný chodník je nenáročná a vhodná pre všetky vekové kategórie. Je bezpečná pre deti a celkovo sa tu nachádza 7 informačných tabúľ.

Prechod roklinou je obojsmerný, najlepšie si však tiesňavu vychutnáte pri prechode z dola nahor. Postupne budete obdivovať vybudované kaskády a malé vodopády. Vo vnútri tiesňavy sa nachádzajú aj lavičky, umiestnené na pekných fotogenických miestach.

Medzi najkrajšie miesta náučného chodníka patrí Románsky kostolík. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1240. Od roku 1810 bol pre zlý stav uzavretý a postupne chátra.  Ďalej budeme prechádzať okolo zvonice a cintorína, až prídeme k ústiu Haluzickej tiesňavy.

Románsky kostol Haluzice
Kostolík Haluzice – foto: Turisticky.sk

Ako sa sem dostať?

Náučný chodník Haluzická tiesňava je značený zelenou značkou, začína pri obecnom úrade v obci Haluzice. Obec sa nachádza približne 10 km od Nového Mesta nad Váhom.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko je neďaleko rokliny pri obecnom úrade v Haluziciach. Autobusom prídeme z Nového Mesta nad Váhom, a vystúpime na zastávke Haluzice, rázcestie. Najbližšia železničná zastávka je v obci Trenčianske Bohuslavice.

Rozhľadňa Hájnica
Rozhľadňa Hájnica – foto: Turisticky.sk

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame výlet na Rozhľadňu Hájnica, z ktorej je ideálny výhľad aj na Románsky kostolík. Prípadne sa v okolí vydajte na Hrad Beckov, Trenčiansky hrad, alebo na Čachtický hrad.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Haluzice – Zrúcanina Románskeho kostola Haluzice – Haluzická tiesňava, Haluzice.

foto: Turisticky, Lure


Dĺžka:
1,5 km
Čas:
0:45 hod
Lokalita Haluzice
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Haluzice
Turistická značka zelená
Trasa Obec Haluzice - Zrúcanina Románskeho kostola - Haluzická tiesňava