Nová hoľa

Donovaly

Vďaka blízkosti obľúbeného lyžiarskeho a turistického strediska Donovaly, patrí Nová hoľa (1370 m n.m.) k obľúbeným cieľom v pohorí Veľká Fatra. Panoramatický výhľad dopraje z vrcholu dokonalú panorámu Veľkej Fatry a dovidíme tiež na Nízke Tatry. Príjemná turistika, alebo lanovka na Novú hoľu? Výber je na vás.

Nová hoľa - Donovaly
Nová hoľa – Donovaly

Za dobrej viditeľnosti dovidíme z Novej hole tiež na Západné Tatry a tatranský Kriváň. Pozrite sa ako premáva Lanovka Telemix na Novú hoľu, v prevádzke je aj v lete. Na Novej holi si oddýchnete a z lavičky doprajete krásny výhľad na okolie. Orientáciu v okolí uľahčí podrobná turistická mapa, ktorá popisuje významné vrcholy v okolí.

Ako sa sem dostať? Turistika zo strediska Donovaly

Na vrch Nová hoľa prídeme veľmi jednoducho. Pešo, alebo lanovkou zo strediska Donovaly. Turistický chodník sem vedie po trase Donovaly, rekr. stredisko – Nová hoľa (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 453 m) – červená značka

Priamo zo strediska Donovaly je vyznačených niekoľko cyklotrás pre horské a trekingové bicykle. Väčšina z nich prechádza po lesných cestách. Stačí si vybrať, ktorá je vám viac po chuti, napríklad tu.

Donovaly - mapa

Zdroj: PARK SNOW Donovaly

Lanovka Donovaly – Nová hoľa

V zimnej a letnej sezóne premáva kabínková lanovka Telemix. Ušetríte pri zakúpení rodinného lístka. Podrobný prevádzkový poriadok lanovky, otváracie hodiny a cenník nájdete tu.

Webkamera Nová hoľa

Aktuálne počasie na Donovaloch a poveternostné podmienky sledujte cez webkameru.

Parkovanie a verejná doprava

Na verejnom parkovisku priamo v centre strediska Donovaly. Najbližšia autobusová zastávka Donovaly, centrum. Nachádza sa priamo na trase červenej turistickej značky a neďaleko turistického rozcestníka v centre strediska.

Kam v okolí?

Nová hoľa je doslova na skok od kopca Zvolen (1402 m n.m.), kde si môžete spraviť fotoportét. Prídete sem naozaj za pár minút. Kúpele Korytnica sú vzdialené od strediska Donovaly 6 km. Vedie sem napríklad Cyklokorytnička.

Odporúčame tiež navštíviť pozostatky obce Kalište. Nacisti 18. marca v roku 1945 obec vypálili a zavraždili 13 obyvateľov. Prístup z centra Donovál, po žltej značke, asi za 1:30 hod.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Donovaly, rekr. stredisko – Nová hoľa.


Dĺžka:
3,5 km
Čas:
1:30 hod
Stúpanie:
453 m
Klesanie:
88 m
Lokalita Donovaly
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Donovaly
Turistická značka červená, žltá
Trasa Donovaly, centrum - Nová hoľa