Kriváň

Vysoké Tatry

Koľko trvá výstup na Kriváň? Obľúbená je trasa zo Štrbského plesa. Pamätajme na častú zmenu počasia, prípadne uzáveru v zime. Zdolajte symbol Vysokých Tatier! Všetky prehľadné info o túre nájdete v článku.

Kriváň sa považuje za symbol národnej hrdosti Slovákov. Už od 19. storočia sa organizujú pravidelné výstupy nadšencov. V roku 1841 sem vystúpil napríklad Ľudovít Štúr.

Kriváň (2494 m n.m.) je 10. najvyšší vrch vo Vysokých Tatrách. Výstup je možný aj s deťmi, samozrejme treba zvážiť ich fyzické schopnosti. Ideálne, keď už zvládli predtým podobne náročnú celodennú túru.

V roku 2005 bolo rozhodnuté, že bude zobrazený aj na slovenských eurominciach. Po Kriváni je pomenovaná aj planétka (24260) Kriváň.

Kriváň
Kriváň

Koľko trvá výstup na Kriváň?

Túra na Kriváň vedie až na vrchol po značenom turistickom chodníku. Obľúbená je trasa z Troch studničiek a Štrbského plesa.

Túra zo Štrbského plesa po trase Štrbské pleso, Liečebný dom Solisko – Rázcestie pod Furkotskou dolinou – Jamské pleso – Rázcestie v Krivánskom žľabe – Kriváň (čas výstupu do 4:30 hod., prevýšenie 1225 m) – najprv červená a potom modrá značka

Túra z Troch studničiek po trase Tri studničky (Stará horáreň) Rázcestie v Krivánskom žľabe – Kriváň (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 1355 m)

Popis trasy zo Štrbského plesa

Zo Štrbského plesa sa vydáme po červenej značke, ktorá kopíruje Tatranskú magistrálu a smeruje na Jamské pleso. Tento úsek je ešte pohodlný a neprekonáva veľké stúpanie. To začína až od rázcestia nad Jamským plesom. Chodník postupne ide cez pásmo lesa a kosodreviny, až sa kamenistým chodníkom dostaneme po Krivánsky žľab (2150 m n.m.). Odtiaľto sa nám začínajú otvárať výhľady najmä na Západné Tatry. Najstrmšie stúpanie začína práve v týchto miestach a až na vrchol lezieme doslova po kameňoch.

Za pekného počasia Kriváň odmení nádhernými výhľadmi aj na Nízke Tatry. Určite dobre rozoznáme Kráľovu hoľu, Ďumbier, alebo Chopok.

Kriváň
Trasa na Kriváň

Náročnosť a uzávera

Pripravme sa na náročnú, stredne ťažkú vysokohorskú túru, s prevýšením viac ako 1000 metrov. Na celej trase sa nenachádza žiadna vysokohorská chata. Turistický chodník na Kriváň je každoročne uzatvorený počas zimnej uzávery v termíne od 1.11. do 14.6.

Parkovanie a verejná doprava

V lokalite Tri studničky sa nachádza veľké záchytné parkovisko, priamo pri ceste medzi Štrbským plesom a Podbanským. Prípadne verejné parkovisko na Štrbskom plese. Parkovanie je spoplatnené. Najbližšia autobusová a vlaková stanica – Štrbské pleso.

Kam v okolí?

Navštívte napríklad Jamské pleso, Štrbské pleso, Predné Solisko, Bystrú lávku, alebo Popradské pleso.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štrbské pleso, Liečebný dom Solisko – Jamské pleso – Rázcestie v Krivánskom žľabe – Kriváň a späť.

Dĺžka:18 km Čas:8 hod Stúpanie:1238 m Klesanie:1238 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: ťažká Prístupový
bod:
Štrbské pleso, Tri Studničky
Turistická
značka:
červená, modrá
Trasa: Štrbské pleso, Liečebný dom Solisko - Jamské pleso - Rázcestie v Krivánskom žľabe - Kriváň a späť