Sninský kameň

Vihorlat

Najnavštevovanejšia lokalita sopečného pohoria Vihorlat je práve Sninský kameň (1006 m n.m.). Trasa z Morského oka a obce Liptovské Hámre patrí k najobľúbenejším.

Skalný útvar sa skladá z dvoch samostatných brál, Veľký a Malý Sninský kameň. Na najvyššie plošiny vedie turistická trasa po kovovom rebríku. Niektoré kolmé steny majú výšku až 20 metrov. Plošiny po ktorých sa môžeme pohybovať majú šírku len do 15 metrov.

Na Veľkom Sninskom kameni je umiestnený jednoduchý kovový kríž, ktorý postavili veriaci spolu s farským úradom v Snine. Kríž bol posvätený biskupom Alojzom Tkáčom. Na Malom Sninskom kameni je umiestnená vrcholová kniha.

Sninský kameň
Sninský kameň

Panoramatické výhľady na okolie

Za priaznivého počasia ponúka skalnatá plošina vynikajúci panoramatický výhľad na mesto Snina, Vihorlatské vrchy, Národný park Poloniny, Bukovské vrchy, Slanské vrchy a Morské oko. Za dobrej viditeľnosti a priaznivých poveternostných podmienok dovidíme až na vrcholky Vysokých Tatier, Kráľovu hoľu a časť Nízkych Tatier.

Sninský kameň patrí do najvyššieho 5. stupňa ochrany. Nachádza sa tu Vihorlatský prales, ktorý bol zapísaný do svetového dedičstva Unesco v roku 2007.

Lokalita je vzdialená od Sniny asi 7 kilometrov a od Humenného 24 km.

Sninský kameň
Sninský kameň – foto: Milan Bališin

Trasa na Sninský kameň z Morského oka

Všetky krásy vzácnej lokality prezradí Náučný chodník, ktorý začína v obci Remetské Hámre a prechádza cez Morské oko. Náučný chodník až na vrchol vedie aj zo Sninských rybníkov.

TRASA: Remetské Hámre, Krivec – Morské oko – Sedlo Tri table – Sninský kameň (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 440 m) – najprv modrá a potom červená značka

Túra z obce Zemplínske Hámre a zo Sniny

Z obce Zemplínske Hámre po trase KameňolomSedlo Tri table – Sninský kameň (čas výstupu do 2 hod.prevýšenie 572 m) – najprv žltá a potom červená

Zo Sniny po trase Sninské rybníky – Rovienky – Sninský kameň (čas výstupu do 3 hod, prevýšenie 741 m) – modrá značka

Parkovanie a verejná doprava

Platené parkovisko v lokalite Morské oko, Krivec. Nad obcou Zemplínske Hámre zrekonštruované parkovisko pri Kameňolome, spolu s informačným centrom. Najbližšia autobusová zastávka Zemplínske Hámre, kameňolom. Najbližšia železničná stanica Snina.

Kam v okolí?

Na trase z Remetských Hámrov navštívte Morské oko. Pokiaľ pôjdete zo Sniny Kaštieľ v Snine, Biokúpalisko Sninské rybníky. Neďaleko Sobraniec Drevený kostol v obci Ruská Bystrá, alebo lom Beňatina.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Remetské Hámre, Krivec – Morské oko – Sedlo Tri table – Sninský kameň a späť.

foto: Govisity, Milan Bališin, Shutterstock

Zľavy na pobyty na Slovensku

Dĺžka:8 km Čas:4 hod Stúpanie:440 m Klesanie:440 m Lokalita: Vihorlat Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Remetské Hámre, Zemplínske Hámre
Turistická
značka:
červená, modrá
Trasa: Remetské Hámre, Krivec - Morské oko - Sedlo Tri table - Sninský kameň a späť Občerstvenie: Chata Morské oko

Ferrata Nitra Zobor
Nitra Ferrata Nitra Zobor
Kaštieľ Betliar
Gemer Kaštieľ Betliar