Sninský kameň

Vihorlat

Najnavštevovanejšia lokalita sopečného pohoria Vihorlat je práve Sninský kameň (1006 m n.m.). Trasa z Morského oka a obce Liptovské Hámre patrí k najobľúbenejším. Lokalita je vzdialená od Sniny asi 7 kilometrov a od Humenného 24 km.

Skalný útvar sa skladá z dvoch samostatných brál, Veľký a Malý Sninský kameň. Na najvyššie plošiny vedie turistická trasa po kovovom rebríku. Niektoré kolmé steny majú výšku až 20 metrov. Plošiny po ktorých sa môžeme pohybovať majú šírku len do 15 metrov.

Na Veľkom Sninskom kameni je umiestnený jednoduchý kovový kríž, ktorý postavili veriaci spolu s farským úradom v Snine. Kríž bol posvätený biskupom Alojzom Tkáčom. Na Malom Sninskom kameni je umiestnená vrcholová kniha.

Sninský kameň

Panoramatické výhľady na okolie

Za priaznivého počasia ponúka skalnatá plošina vynikajúci panoramatický výhľad na mesto Snina, Vihorlatské vrchy, Národný park Poloniny, Bukovské vrchy, Slanské vrchy a Morské oko. Za dobrej viditeľnosti a priaznivých poveternostných podmienok dovidíme až na vrcholky Vysokých Tatier, Kráľovu hoľu a časť Nízkych Tatier.

Sninský kameň patrí do najvyššieho 5. stupňa ochrany. Nachádza sa tu Vihorlatský prales, ktorý bol zapísaný do svetového dedičstva Unesco v roku 2007.

Sninský kameň
foto: Milan Bališin

Trasa na Sninský kameň z Morského oka

Všetky krásy vzácnej lokality odhalí Náučný chodník, ktorý začína v obci Remetské Hámre a prechádza cez Morské oko. Náučný chodník až na vrchol vedie aj zo Sninských rybníkov.

Z obce Remetské Hámre, Krivec cez Morské oko – Sedlo Tri table – Sninský kameň (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 491 m) – najprv modrá a potom červená značka

Túra z obce Zemplínske Hámre a zo Sniny

Z obce Zemplínske Hámre po trase KameňolomRovienky – Sninský kameň (čas výstupu do 2 hod.prevýšenie 586 m) – najprv zelená a potom modrá značka

Zo Sniny po trase Sninské rybníky – Rovienky – Sninský kameň (čas výstupu do 3:20 hod, prevýšenie 801 m) – modrá značka

Parkovanie a verejná doprava

Platené parkovisko v lokalite Morské oko, Krivec. Nad obcou Zemplínske Hámre zrekonštruované parkovisko pri Kameňolome, spolu s informačným centrom. Najbližšia autobusová zastávka Zemplínske Hámre, kameňolom. Najbližšia železničná stanica Snina.

Kam v okolí?

Na trase z Remetských Hámrov navštívte Morské oko. Pokiaľ pôjdete zo Sniny nevynechajte Kaštieľ v Snine, Biokúpalisko Sninské rybníky. Neďaleko Sobraniec si pozrite Drevený kostol v obci Ruská Bystrá, alebo lom Beňatina.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Zemplínske Hámre – Kameňolom – Rovienky – Sninský kameň.

foto: Govisity, Milan Bališin, Shutterstock


Dĺžka:
4 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
586 m
Klesanie:
10 m
Lokalita Vihorlat
Náročnosť stredná
Prístupový bod Remetské Hámre, Zemplínske Hámre
Turistická značka modrá, zelená
Trasa Zemplínske Hámre - Kameňolom - Rovienky - Sninský kameň
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom