Trekingové topánky sú základom výbavy každého uvedomelého turistu bez ohľadu na to, či si na svoje výlety a cesty vyberá horské chodníky alebo lesné cesty.
Hoci sa na popredných internetových portáloch z času na čas objavia správy o ľuďoch, ktorí zdolávajú horské vrcholy v teniskách alebo ihličkách, väčšina ľudí, ktorí sa vydávajú na túru, si uvedomuje, že v náročnejšom teréne je potrebná správne vybavená treková obuv. Treba však vedieť, že ide o veľmi rôznorodú skupinu obuvi. Ľahká športová obuv má totiž úplne inú konštrukciu ako turistické topánky vyrobené výhradne z celokoženej kože. Koniec koncov, prvá z nich bude dobre fungovať na krátkych jednodňových túrach, zatiaľ čo druhá ponúkne vysokú spoľahlivosť a istotu pri každom kroku pri pohybe s ťažkým batohom.
Akú trekingovú obuv si vybrať – vysokú alebo nízku?
Prvým rozhodnutím pri hľadaní trekingovej obuvi je vždy výber výšky zvršku. Polovičná treková obuv je skvelá na teplejšie obdobie roka, pretože ponúka veľmi účinné odvetrávanie chodidla. Pri rýchlom pohybe s malým batohom je nezanedbateľná aj nízka hmotnosť tohto typu obuvi. Nízka trekingová obuv vám tak umožní rýchlejšie zdolávať trasy. Poltopánky sú však ochudobnené o kľúčovú výhodu vysokej trekovej obuvi – oporu členkového kĺbu. To je mimoriadne dôležité nielen pre ľudí, ktorí sú obzvlášť náchylní na vyvrtnutie členka, ale aj pri pohybe s ťažkým batohom. Dodatočná záťaž na chrbte si vyžaduje podporu stability pri každom kroku.
Preto sú pri najdlhších expedíciách, pri prenášaní ťažkého kempingového vybavenia, trekingové vysoké topánky najčastejšou voľbou. Trekingová obuv s vyšším zvrškom má navyše výhodu účinnejšej ochrany pred vniknutím drobných kamienkov, vetvičiek, blata alebo snehu do topánok. To je dôležité najmä v divokom teréne, keď sa musíme predierať lesom alebo húštinami pri hľadaní stopy.
Aké topánky na ľahšie chodníky?
Trekingová obuv často zahŕňa veľmi ľahké konštrukcie so vzhľadom podobným športovej obuvi. Pomerne mäkká podrážka, ktorá sa v nich používa, a ľahká konštrukcia sú skvelé na rýchle prekonávanie ľahších chodníkov. Moderný štýl, zvršok vyrobený z kombinácie sieťoviny a syntetických panelov, ako aj široká ponuka modelov umožňujú, aby si medzi nimi každý aktívny človek našiel vhodný model. Ľahké turistické topánky nízke, vysoké, ako aj v strednej verzii (v ktorej je zvršok ¾ vysoký) vám umožnia vybrať si obuv do prekonávaného terénu aj do počasia. Z tohto typu obuvi sú obľúbenou voľbou adidas TERREX pánske a dámske topánky, ktoré sa dobre osvedčia na pomerne nenáročných chodníkoch a cestách. Nie sú to však horské topánky na náročnejšie chodníky, vo vyšších častiach Álp. Tam bude potrebná klasická dámska a pánska treková obuv na leto alebo zimu, ktorá poskytne väčšiu stabilitu každému kroku.
Aké topánky do hôr?
Topánky na chôdzu v horách sú konštrukcie pripravené od základu na použitie na skalnatých a kamenistých chodníkoch. Výberom tohto typu trekingovej obuvi máme istotu, že nás nesklame počas mnohakilometrových výprav v náročnom teréne. Aké sú vlastnosti kvalitnej trekingovej horskej obuvi? V prvom rade musí byť zvršok vyrobený z pevných materiálov, aby sa pri strete so skalami ľahko nepoškodil. Pánske a dámske trekingové topánky sa najčastejšie vyrábajú zo zrnitej alebo nubukovej kože, ako aj z veľmi pevných syntetických materiálov, ako je napríklad Cordura®. Okrem toho sú topánky často chránené gumovým okolím alebo chráničom špičky. Ten účinne chráni vrchný materiál pred ostrými kameňmi alebo ľadom. Pri trekingovej obuvi sa veľký význam prikladá viazaniu obuvi. Vysoká trekingová obuv má zvyčajne rozlíšené dve zóny šnurovania, takže spodnú a vrchnú časť topánky možno viazať s rôznou pevnosťou. Vďaka tomu dosiahneme dokonalé prispôsobenie topánky pri strmých nástupoch aj zostupoch.
Trekingová obuv musí byť vybavená aj vhodnou podrážkou. Kľúčový je terénny dezén, ktorý zabezpečí maximálnu trakciu v rôznorodom teréne. Či už idete po trávnatých kopcoch alebo po kamenistom chodníku, obuv musí zaručiť istotu pri každom kroku. Najmä v druhom prípade je dôležitá aj tuhosť podrážky. Musí totiž chrániť nohy pred ostrými kameňmi, aby po mnohých kilometroch na trase nepociťovali nepohodlie.
Častou otázkou je aj to, či by trekingové topánky mali mať nepremokavú membránu? V súčasnosti sú horské topánky v drvivej väčšine vybavené membránou GORE-TEX®. Ide o veľmi účinné riešenie, ktoré skvele zabraňuje prenikaniu vody dovnútra topánky. Výsledkom je, že dostávame topánky, ktoré dobre fungujú na trase za každého počasia, vrátane dažďa alebo snehu. Výrobcovia horskej obuvi ponúkajú trekingové topánky vybavené membránou na leto aj na zimu. Topánky bez membrány si v súčasnosti vyberajú len tradicionalisti, ako aj turisti, ktorí hľadajú maximálnu priedušnosť, užitočnú pri zdolávaní chodníkov v letných horúčavách.
Aké topánky do hôr v lete?
Pri pohybovaní sa po turistických chodníkoch počas najteplejšieho obdobia roka je mimoriadne dôležité správne vetranie chodidla. Práve od neho bude do veľkej miery závisieť pohodlie pri zdolávaní mnohokilometrových trás. Čo však robiť, keď sa pohybujete s ťažkým batohom a zároveň chcete mať maximálnu stabilitu v náročnom teréne. Vtedy prichádza na pomoc dámska a pánska treková obuv na leto. Najčastejšie sú skonštruované z o niečo ľahších materiálov, ktoré zaručujú väčšie prúdenie horúceho a vlhkého vzduchu smerom von. Hrubú zrnitú kožu v nich často nahrádza ľahký semiš a niektoré panely v zvršku sú vyrobené z ešte priedušnejších textilných materiálov. Letná treková obuv si tak zachováva nielen vysokú priedušnosť, ale je aj výrazne ľahšia. Ak sa naše výlety obmedzujú len na jednodňové výlety a na chrbte nám spočíva len malý batoh, poltopánky sú najlepšou voľbou. Nízke trekové topánky totiž poskytujú najväčšiu priedušnosť a voľnosť pohybu na chodníkoch pri vysokých teplotách.
Aká treková obuv na zimu?
V zime sa najlepšie osvedčia o niečo ťažšie modely. Je totiž potrebné chrániť nohu pred nízkymi teplotami aj topiacim sa snehom, ktorý sa v podobe vody chce dostať dovnútra. Z tohto dôvodu sú na zimné obdobie najobľúbenejšou voľbou vysoké trekingové topánky, v ktorých je zvršok vyrobený výhradne z kože alebo moderných nepremokavých syntetických materiálov. Klasické modely tohto typu nájdete okrem iného v ponuke značky Garmont. Takmer všetky zimné trekingové topánky sú vybavené nepremokavou membránou. Vďaka nej si môžeme byť istí, že ani počas mnohohodinového brodenia v snehu sa voda nedostane dovnútra topánky. Okrem materiálov použitých na zvršok je mimoriadne dôležitá aj tuhosť celej topánky. Väčšia tuhosť podrážky je predpokladom pre použitie košíkových rakiev v topánkach. Ide o nevyhnutný doplnok na zľadovatených alebo zasnežených chodníkoch, kde samotné zimné trekingové topánky neposkytujú dostatočnú priľnavosť.
Na čo by ste nemali zabudnúť pri výbere trekingovej obuvi?
Nízke a vysoké trekingové topánky by mali byť správne prispôsobené veľkosti chodidla, aby nespôsobovali odreniny a otlaky. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité trekingovú obuv správne zmerať. V prvom rade by mala mať noha vpredu trochu voľného priestoru, aby sa prsty v žiadnom prípade nedotýkali prednej steny topánky. Pri chôdzi chodidlo trochu napučiava, preto je vždy potrebný dodatočný priestor. Trekingová obuv by však nemala byť príliš veľká, pretože to môže spôsobiť neželané vybočenie päty. Prvok, na ktorý turisti často zabúdajú pri výbere pánskej a dámskej trekingovej obuvi, sú ponožky. Správny trekingový model nielenže zabráni ľahkej tvorbe otlakov, ale zaručí aj správny tepelný výkon. V lete bude odvádzať vlhkosť a v zime poskytne účinnú izoláciu. Správny výber trekingovej obuvi je zdĺhavý proces, ale oplatí sa mu venovať trochu viac času. Dobre zvolená treková obuv na chôdzu v horách sa vám odvďačí pohodlím, vysokou stabilitou a podporou pri zdolávaní stoviek kilometrov trás.
Zdroj fotografií: pixabay.com