Hrad Sklabiňa

Turiec

Najjednoduchšie prístupný hrad v Turčianskej kotline z obce Sklabinský Podzámok. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1242. Hrad Sklabiňa postavili na starom hradisku. Bol kráľovským hradom a od roku 1320 sídlom okresnej stolice. Okolo roku 1436 vyhorel a po núdzovej a nákladnej oprave, v druhej polovici 15. storočia, nasledovala rozsiahla prestavba.

Napokon opäť vyhorel koncom 15. storočia. Tentokrát sa na jeho obnovu podujali Révayovci, ktorí postavili aj v Turčianskej Štiavničke Rávayovský kaštieľ. Sklabinský hrad ešte prežil protihabsburské povstania, až napokon podľahol zubu času a pomaly sa z neho stala zrúcanina.

Sklabinský hrad

Dolná časť spolu s renesančným kaštieľom boli obývané až do druhej svetovej vojny. V roku 1944 Nemci vyhodili kaštieľ do vzduchu a spolu s ním vypálili Sklabinský hrad. Dodnes sa zachovali murivo kaplnky, časť veže, hospodárske budovy a pozostatky kaštieľa pred hradom. Traduje sa legenda, že kto navštívi Hrad Sklabiňa počas búrky, uvidí rytiera v tmavom plášti bez hlavy.

V súčasnosti sa o hrad a okolie starajú dobrovoľníci a dodnes tu chovajú domáce zvieratá. V priestore predhradia pôsobí občianske združenie DONJON, ktoré od roku 2000 postupne rekonštruuje delostrelecké opevnenie a prevádzkuje súkromné Múzeum hradu Sklabiňa. Priamo z vrchu hradného kopca sa nám rozprestiera panoráma na Malú a Veľkú Fatru, aj Martinské hole.

Otváracie hodiny a vstupné

Zrúcanina Sklabinského hradu je prístupná každý deň a počas víkendov až do večerných hodín. Ako je dnes otvorené, zistíte priamo TU. Môže sa platiť dobrovoľné vstupné. Na hrade počas letnej sezóny organizujú kultúrne a dobové podujatia s občerstvením.

Sklabinský hrad

Trasa na Sklabinský hrad

Vzdialený je 10 km od Martina a 7 km zo Sučian. Ideálny je prístup z obce Sklabinský Podzámok. Prídete sem pešo do 15 minút.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovacie miesta sa nachádzajú priamo pred odbočkou do hradu, na ceste medzi Sklabinským Podzámkom a Sklabiňou, alebo v obci pod hradom. Najbližšia autobusová zastávka Sklabinský Podzámok.

Kam v okolí?

Odporúčame výstup na neďalekú Katovu skalu, Blatnický hrad, alebo Ostrú a Tlstú. Z Turčianskej Štiavničky sa vydajte od prameňa Medokýš na výlet po Teplických serpentínach.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:3 km Čas:1 hod Stúpanie:101 m Klesanie:101 m Lokalita: Turiec Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Sklabinský Podzámok
Trasa: Sklabinský Podzámok - Hrad Sklabiňa a späť