V Lemešanoch pribudli lesné lekárničky

Šariš

Príroda nám ponúka množstvo zážitkov a krásnych výhľadov, ale zároveň aj nečakané situácie, ktoré môžu vyžadovať rýchlu reakciu. Návštevníkov turistickej trasy „Lemešanská špacírka“ čakajú na dvoch frekventovaných miestach lekárničky, v ktorých nájdu okrem základného materiálu na ošetrenie rán aj prostriedky na včasnú elimináciu prípadného lesného požiaru.

„Mnoho ľudí si neuvedomuje, že aj krátka prechádzka v lese môže priniesť riziká, ako sú pád, poranenie, alebo alergické reakcie na rastliny a hmyz,“ povedala Dominika Angelovičová z občianskeho združenia HASAM. „Mať po ruke lekárničku môže byť rozhodujúce pre zdravie.“

Tak ako les môže byť potencionálne nebezpečný pre ľudí, sú často turisti nebezpeční pre prírodu. Každoročne sú lesy vystavené riziku požiarov, často spôsobených nedbanlivosťou návštevníkov. Hlavnými faktormi sú neopatrné zaobchádzanie s ohňom, nedodržiavanie zákonných predpisov a ignorovanie varovaní. Požiare môžu mať devastujúce následky na ekosystémy, faunu a flóru, preto je nesmierne dôležité ich podchytiť ešte v začiatkoch horenia a predísť tak negatívnym následkom.

Lesné lekárničky v Lemešanoch

„Vďaka podpore Prešovského samosprávneho kraja sa nám podarilo realizovať projekt SafetyHelpKit – prvá pomoc v lese a tak umiestniť na turistické trasy pri obci Lemešany dve lekárničky, ktoré obsahujú základný materiál na ošetrenie krvavých zranení, rán po bodnutí hmyzom, vykĺbenín, popálenín či prostriedky na zmiernenie dôsledkov prehriatia. Okrem iného obsahujú tiež hasiacu deku a lopatu ako prvky požiarnej ochrany,“ vysvetlila Andrea Mlynárová, predsedníčka občianskeho združenia HASAM.

Lekárničky nájdete na miestach často navštevovaných obyvateľmi obce a to na smerovníku pri altánku  „U dvoch duboch“ (48.8422939N, 21.2537411E) a na altánku „Za Kolovou“ (48.8467178N, 21.2464828E). Obe lekárničky sú umiestnené na miestach s vytvorenými ohniskami a sú chránené fotopascou. Zároveň obe lekárničky obsahujú GPS súradnice, ktoré ocenia stratení turisti, ktorí potrebujú nahlásiť svoju polohu záchranným zložkám.

Pre ich použitie platia jednoduché pravidlá:

  1. Vezmi si len to, čo potrebuješ.
  2. Nenič ich, slúžia ľuďom v núdzi.
  3. Nepoužité pomôcky vráť do obalu.
  4. Ak uznáš za vhodné, môžeš ich doplniť.

Pre udržanie zdravia našich lesov a bezpečnosti nás všetkých je zodpovednosťou každého návštevníka lesa sa správať ohľaduplne k sebe, druhým aj prírode. V rámci projektu občianske združenie HASAM vypracovalo aj vzdelávacie materiály zamerané na požiarnu prevenciu vzniku lesných požiarov a základy prvej pomoci v lese. Počas obecných slávnosti edukovali návštevníkov podujatia o požiarnej prevencii.

Ako na prvú pomoc v lese
Ako ochrániť les pred požiarom

zdroj: Občianske združenie HASAM