Túra na Šíp

Malá Fatra

Túra na Šíp začína z obce Stankovany. Pokračuje výstupom na Zadný Šíp s nadmorskou výškou 1144 m n.m., na ktorom je postavený vysoký drevený kríž. Prídeme sem aj zo Žaškova a obce Kraľovany. Túra je zaujímavá množstvom vyhliadok, napríklad na Malú Fatru a kopce Stoh a Veľký Rozsutec, taktiež dobre dovidíme na neďaleký Veľký Choč a na obce Stankovany a Ľubochňa.

Trasa vás určite očarí aj množstvom skalných útvarov a odbočiek k jaskyniam. Spomenieme aspoň niektoré z nich, napríklad Šípske okno, Jaskyňa v Šípe, alebo Baraskulina jaskyňa.

Túra na Šíp
Túra na Šíp – vrchol

Pri turistickom chodníku nad osadou Podšíp je umiestnená pamätná tabuľka. Tá je venovaná zosnulému rodákovi z Podšípskej osady Lackovi Chorvátovi, ktorý vypracoval chodník na Šíp. Na trase zo Stankovian sa nachádzajú viaceré pramene, alebo studničky s pitnou vodou. Počas výstupu na ne natrafíte pri Žaškovskom sedle a priamo v Osade Podšíp.

Zaujímavosťou je, že vrch Šíp sa nachádza priamo nad sútokom riek Oravy a Váhu, medzi obcami Kraľovany a Ľubochňa. Túru vám určite spestrí dodnes zachovalá osada Podšíp, kde si môžeme po ceste pripraviť piknik a oddýchnuť, na niektorom z ohnísk a kochať sa nádhernými drevenicami.

Poslední stáli obyvatelia osadu opustili v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Vďaka nadšencom tu môžeme aj dnes zažiť horalský spôsob života Liptákov.

Túra na Šíp
Túra na Šíp – Osada Podšíp

Okružná túra na Šíp cez Žaškovské sedlo, alebo výstup cez Osadu Podšíp na Zadný Šíp

Odporúčame zvoliť okružnú túru z obce Stankovany. Pôjdeme po trase Žaškovské sedlo – Šíp – Zadný Šíp – Osada Pošíp – Stankovany ( čas okružnej trasy je do 5 hod., prevýšenie 801 m) – najprv žltá a potom zelená značka

Výstup na Šíp vedie zo Stankovian cez Osadu Podšíp. Pokračuje po trase Zadný Šíp a Šíp (čas výstupu do 2:30 hod,m prevýšenie 784 m) – najprv zelená a potom žltá značka

Výstup po žltej z lokality Kraľovany, žel. zastávka po žltej trvá asi 2:30 hod, a zo Žaškova najprv po zelenej a potom po žltej tiež približne do 2:30 hod.

Túra na Šíp
Túra na Šíp – chodník cez skalnú štrbinu

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v obci Stankovany pred Obecným úradom. Najbližšia železničná zastávka Stankovany, autobusová zastávka Stankovany, pri moste.

Kam v okolí?

Vydajte sa na túru z Ľubochne na protiľahlý kopec Kopa, kde sa tiež nachádza kríž. Z tejto obce vedie napríklad cyklotrasa do Ľubochnianskej doliny. Zo Šútova si naplánujte turistiku na Šútovský vodopád a na Chatu pod Chlebom. Z Ružomberka to môže byť napríklad výlet do Čutkovskej doliny a Vlkolínca. Prevezte sa bicyklom po Cyklokorytničke do Korytnice.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na okružnej trase Stankovany – Žaškovské sedlo – Šíp – Zadný Šíp – Osada Pošíp – Stankovany.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:11 km Čas:5 hod Stúpanie:801 m Klesanie:801 m Lokalita: Malá Fatra Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Stankovany
Turistická
značka:
žltá, zelená
Trasa: Stankovany - Žaškovské sedlo - Šíp - Zadný Šíp - Osada Pošíp - Stankovany