Túra na Šíp

Malá Fatra

Túra na Šíp začína z obce Stankovany. Pokračuje výstupom na Zadný Šíp s nadmorskou výškou 1144 m n.m., na ktorom je postavený vysoký drevený kríž. Prídeme sem aj zo Žaškova a obce Kraľovany. Túra je zaujímavá množstvom vyhliadok, napríklad na Malú Fatru a kopce Stoh a Veľký Rozsutec, taktiež dobre dovidíme na neďaleký Veľký Choč a na obce Stankovany a Ľubochňa.

Trasa vás určite očarí aj množstvom skalných útvarov a odbočiek k jaskyniam. Spomenieme aspoň niektoré z nich, napríklad Šípske okno, Jaskyňa v Šípe, alebo Baraskulina jaskyňa.

Túra na Šíp
Túra na Šíp

Pri turistickom chodníku nad osadou Podšíp je umiestnená pamätná tabuľka. Tá je venovaná zosnulému rodákovi z Podšípskej osady Lackovi Chorvátovi, ktorý vypracoval chodník na Šíp. Na trase zo Stankovian sa nachádzajú viaceré pramene, alebo studničky s pitnou vodou. Počas výstupu na ne natrafíte pri Žaškovskom sedle a priamo v Osade Podšíp.

Zaujímavosťou je, že vrch Šíp sa nachádza priamo nad sútokom riek Oravy a Váhu, medzi obcami Kraľovany a Ľubochňa. Túru vám určite spestrí dodnes zachovalá osada Podšíp, kde si môžeme po ceste pripraviť piknik a oddýchnuť, na niektorom z ohnísk a kochať sa nádhernými drevenicami.

Poslední stáli obyvatelia osadu opustili v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Vďaka nadšencom tu môžeme aj dnes zažiť horalský spôsob života Liptákov.

Túra na Šíp
Túra na Šíp

Okružná túra na Šíp cez Žaškovské sedlo, alebo výstup cez Osadu Podšíp na Zadný Šíp

Odporúčame zvoliť okružnú túru z obce Stankovany. Pôjdeme po trase Žaškovské sedlo – Šíp – Zadný Šíp – Osada Pošíp – Stankovany ( čas okružnej trasy je do 5 hod., prevýšenie 801 m) – najprv žltá a potom zelená značka

Výstup na Šíp vedie zo Stankovian cez Osadu Podšíp. Pokračuje po trase Zadný Šíp a Šíp (čas výstupu do 2:30 hod,m prevýšenie 784 m) – najprv zelená a potom žltá značka

Výstup po žltej z lokality Kraľovany, žel. zastávka po žltej trvá asi 2:30 hod, a zo Žaškova najprv po zelenej a potom po žltej tiež približne do 2:30 hod.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v obci Stankovany pred Obecným úradom. Najbližšia železničná zastávka Stankovany, autobusová zastávka Stankovany, pri moste.

Kam v okolí?

Vydajte sa na túru z Ľubochne na protiľahlý kopec Kopa, kde sa tiež nachádza kríž. Z tejto obce vedie napríklad cyklotrasa do Ľubochnianskej doliny. Zo Šútova si naplánujte turistiku na Šútovský vodopád a na Chatu pod Chlebom. Z Ružomberka to môže byť napríklad výlet do Čutkovskej doliny a Vlkolínca. Prevezte sa bicyklom po Cyklokorytničke do Korytnice.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na okružnej trase Stankovany – Žaškovské sedlo – Šíp – Zadný Šíp – Osada Pošíp – Stankovany.


Dĺžka:
11 km
Čas:
5 hod
Stúpanie:
801 m
Klesanie:
801 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Stankovany
Turistická značka žltá, zelená
Trasa Stankovany - Žaškovské sedlo - Šíp - Zadný Šíp - Osada Pošíp - Stankovany