5 rád ako si vybrať kvalitný ďalekohľad

Slovensko

Ďalekohľad je súčasťou výbavy nielen turistov, poľovníkov, ale často aj nadšencov airsoftu či profesionálnych pracovníkov ozbrojených zložiek. Každý však potrebuje taký, ktorý sa dokonale hodí k jeho činnosti a to, ako vybrať ďalekohľad je často zložitou otázkou. V dnešnom článku vám ju skúsime pootvoriť a poradíme, ako nájsť naozaj kvalitný ďalekohľad.

Na internetovom obchode AFG.sk nájdete široký výber týchto produktov a preto sa budeme orientovať na parametre, ktoré nájdete aj na e-shope.

1. Určenie ďalekohľadu

Existuje hneď niekoľko druhov ďalekohľadov a každý má svoje špecifické určenie. Medzi tie základné môžeme zaradiť poľovnícke ďalekohľady, vojenské, astronomické, turistické, či napríklad aj detské a vreckové. Už z názvov vyplýva, že sa budú diametrálne líšiť.

Pokiaľ milujete streľbu, odporúčame vyberať buď z poľovníckych ďalekohľadov alebo vyskúšať tie vojenské. Vezmite do úvahy, kde ho budete používať a na čo ho potrebujete. Univerzálny ďalekohľad pre všetky situácie neexituje, nehľadajte ho.

2. Zväčšenie a veľkosť objektívu

Poďme sa porozprávať o číslach.

Pri kúpe ďalekohľadu sa najčastejšie stretnete s označením napríklad 7×50. Čo tieto čísla znamenajú? Ide o zväčšenie a veľkosť objektívu. Číslo 7 nám hovorí, že sa obraz zväčší sedemnásobne, číslo 50 je priemer objektívu v milimetroch. Väčší objektív nám poskytne lepšiu svetelnosť a ideálnejšie podmienky na pozorovanie v šere, avšak ďalekohľad bude automaticky objemnejší a ťažší. Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že väčšie zväčšenie je lepšie, opak môže byť pravdou. Priveľké prvé číslo môže byť nepraktické a je vhodné len na špecifické využitie.

Medzi najpopulárnejšie poľovnícke ďalekohľady môžeme označiť tie s parametrami 8×30-56. Tieto môžeme považovať za akúsi klasiku na bežné používanie. Typické turistické a vreckové ďalekohľady zas majú menšie objektívy, čiže druhé číslo sa pohybuje v rozmedzí 20-25mm.

3. Značka a materiály

Dva ďalekohľady s rovnakými parametrami môžu mať rozličnú cenu. Ako to?

Značka, materiál a použité výrobné metódy sa môžu líšiť a cena sa od nich často odvíja. Investícia do kvality sa vyplatí. Tak napríklad kovové materiály sú zväčša odolnejšie, ako tie plastové, a tak môže byť odolnejší kovový ďalekohľad drahší, ako podobný plastový. Väčšinou sa však používa kombinácia oboch materiálov.

Dôležitými „maličkosťami“, ktoré môžu rozhodnúť pri výbere, je aj použitie kože na úchop, ergonomické držanie, obsah balenia či celkový dizajn produktu.

4. Rozmery

Určite treba myslieť na celkové rozmery ďalekohľadu. Tie sčasti súvisia aj s veľkosťou objektívu, ako sme už spomínali. Klasické poľovnícke, vojenské či dokonca astronomické budú výrazne väčšie, ako tie turistické. Na to treba myslieť napríklad pri airsoftovom evente, kde môže byť každý gram navyše záťažou a možno bude rozumnejšie zvoliť menší ďalekohľad.

Pokiaľ zvolíte statický ďalekohľad na pozorovanie zveri, jeho veľkosť pri správnom zamaskovaní nebude prekážať. V praxi platí to, že čím viac a rýchlejšie sa budete v teréne pohybovať, tým viac oceníte menšie rozmery.

5. Musí sa vám páčiť

V neposlednom rade sa vám musí váš nový ďalekohľad páčiť. Ten najlepší bude s vami splývať a stane sa vašou súčasťou či už pri boji, alebo pri pozorovaní zveri. Na trhu nájdete hneď viacero farebných prevedení, od čiernych až po camo, najrôznejšie materiálové kombinácie či tvary.

Pokiaľ si stále neviete rady s tým, ako vybrať ďalekohľad, experti z internetového obchodu AFG.sk vám zaiste pomôžu.


Lokalita Slovensko