Hrad Divín

Lučenec

Hrad Divín je ako mnohé iné zrúcaniny opradený povesťami a legendami. Toto je však dosť hrôzostrašná zaujímavosť. Podľa kroniky bola stavba hradu brzdená lesným duchom. Všetko čo robotníci za deň postavili, v noci lesný duch zničil. Miestny starček navrhol, aby lesnému duchovi zamurovali do základov jeho dieťa. Údajne sa to podarilo a aj preto dostal pomenovanie – Hrad Divín.

Druhá povesť hovorí o tom, že hrad postavil jeden zo siedmych neznámych vodcov. Pri budovaní mu pomáhali diabolskí duchovia a z vďaky k nim pomenoval Divínsky hrad.

Hrad Divín

História:

Hrad Divín bol pravdepodobne postavený na prelome 13. a 14. storočia. Slúžil najmä na ochranu obchodnej cesty do stredoslovenskej banskej oblasti. Po prvýkrát sa spomína v roku 1329. Podľa niektorých záznamov ho postavil niektorý panovník z rodu Lošonciovcov z neďalekého Lučenca.

Otváracie hodiny:

Zrúcanina hradu je bezplatne a celoročne prístupná. Počas konzervačných prác môžu byť niektoré časti hradu zatvorené, alebo k nim obmedzený vstup.

Ako sa dostať na Hrad Divín?

Nachádza sa nad obcou Divín, približne 20 km od mesta Lučenec a asi 17 km od Detvy.

Trasa:

Priamo na Hrad Divín vedie z obce červená turistická značka. Pešo ste hore do 10 minút. Trasa je nenáročná a z časti bezbariérová. Okolo celého hradu vedie okružná trasa, takže ho môžete naozaj dopodrobna preskúmať.

Hrad Divín

Parkovanie:

Odporúčame zaparkovať priamo v centre obce na Hradnej ulici.

Verejná doprava:

Najbližšia autobusová zastávka Obec Divín.

Kam v okolí?

Navštívte Haličský zámok, alebo Hrad Šomoška pri Fiľakove. Priamo v obci Kaštieľ Divín, alebo neďalekú Vodnú nádrž Ružiná.

foto: Ladislav Luppa a Shutterstock

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:1 km Čas:2 hod Stúpanie:30 m Klesanie:30 m Lokalita: Lučenec Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Divín
Turistická
značka:
červená
Trasa: Divín - Hrad Divín a späť Web: https://www.divin.sk/hrad-divin.html