Krížová cesta Butkov

Strážovské vrchy

Ak chcete načerpať pokoj v uponáhľanom živote, navštívte toto prekrásne horské prostredie. Butkov je určite správna voľba. Krížová cesta na vrch Butkov vás dovedie na nové pútnické katolícke miesto na Považí. Nachádza sa na okraji kameňolomu pri Ladcoch. Novovybudovaná pútnicka lokalita láka denne čoraz viac návštevníkov.

Oficiálne predstavuje Skalné sanktuárium, ktoré je skutočné umelecké majstrovské dielo. Obdivovať tu môžeme kresťanské symboly, sochy svätcov, pódium a hľadisko s lavičkami, no nielen to.

Prečo sa pútnické miesto volá Butkov? Pomenovanie dostalo podľa hory Butkov. Postavili tu krížovú cestu, lavičky s kaplnkou a kríž, ktorý vidno široko ďaleko. Dokonca bol na tomto pútnickom mieste aj EliasVella, známy exorcista a kňaz, ktorý vyzval miestnych na postavenie kríža.

Krížová cesta Butkov
Krížová cesta Butkov – foto: Nadácia AGAPA

Krížová cesta na vrch Butkov vedie z obce Ladce

Trasa na pútnické miesto vedie po spevnenej ceste. V Ladcoch sa orientujte podľa smerových tabúľ na „kalváriu“, ktoré navigujú návštevníkov okolo cementárne. Odtiaľto prejdeme upraveným chodníkom cez les a po miernom stúpaní prídeme ku krížu. Tu sa veriaci začínajú modliť krížovú cestu. Neskôr prejdeme jednotlivé zastavenia krížovej cesty. Výstup na vrchol nie je veľmi náročný, stúpaniu sa samozrejme nevyhneme. Pohodovým tempom trvá výstup približne 45 minút.

Po jednotlivých zastaveniach nasleduje vstupná brána, ktorá je venovaná rodine. Povestný kríž, ktorý dal postaviť ElliasVellaje je vysoký 12 metrov. Obdivovať budeme obrovskú sochu Panny Márie, množstvo kvetov a tiež maličkú kaplnku, kde sa môžete v tichosti modliť a zapáliť sviečky.

Krížová cesta Butkov
Krížová cesta Butkov – foto: Nadácia AGAPA

Výhľad z Butkova na Ladce a Považie a pravidelné omše

Z pútnického miesta je prekrásny výhľad na Ladce a okolité hory. Miesto sa nachádza vo výške 765 m n. m. Majestátny kríž je dobre viditeľný z diaľky. Usporiadavajú sa tu pravidelne sväté omše počas víkendov a taktiež je tu maličký obchodík, v ktorom si môžeme kúpiť religiózne suveníry. Počas podujatí je otvorený stánok s občerstvením. 

Krížová cesta na vrch Butkov je bezbariérová

Pri každom zastavení sú umiestnené lavičky, tu načerpáme energiu a pokoj tohto miesta. Oplatí sa prísť aj počas týždňa, pretože cez víkend krížovú cestu na vrch Butkov navštevuje veľa ľudí. Sanktuárium je dostupné aj pre ľudí na vozíčku, cesta z parkoviska je bezbariérová.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko sa nachádza v lese, priamo pred vstupom na Krížovú cestu na vrch Butkov. Najbližšia autobusová zastávka a železničná stanica je v obci Ladce.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Ladce, Kameňolom – Kríž Butkov a späť.

foto: Kríž Butkov


Dĺžka:
5 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
221 m
Klesanie:
221 m
Lokalita Strážovské vrchy
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Ladce
Trasa Ladce - Kameňolom - Kríž Butkov a späť