Margeciansky tunel

Spiš

Nevšedný podzemný zážitok ponúka starý železničný Margeciansky tunel, prezývaný aj ako Rolovský a Starý Bujanovský tunel. Má dĺžku 431 metrov. Je priechodný a verejne dostupný.

Zaujímavosti:

V roku 1985 bol zapísaný na zoznam technických pamiatok Slovenska. Zaujímavosťou je, že takmer polovica tunelovej rúry nemá obmurovku a steny tvoria len opracované skaly.

Pre železničnú dopravu prestal starý Margeciansky tunel slúžiť v roku 1955, vtedy bol v blízkosti dostavaný nový, už dvojkoľajný Bujanovský tunel.

V starom tuneli je v celej dĺžke nainštalované umelé osvetlenie, ktoré reaguje na pohyb. Vďaka tomu sa zvýšila bezpečnosť. Momentálne starý tunel slúži ako prístupová cesta do chatovej osady Kozinec.

Pri vstupnom portáli od obce Margecany bola umiestnená informačná tabuľa, ktorá informuje o histórii a ďalších technických parametroch.

Ako sa sem dostať?

Tunel sa nachádza približne 3 km od obce Margecany v blízkosti vodnej nádrže Ružín.

Starý Margeciansky tunel je najlepšie dostupný z obce Margecany po asfaltovej ceste, ktorá vedie popri železničnej trati a okolo vodnej nádrže.

Trasa je veľmi obľúbená medzi cyklistami. Odporúčame po prejazde tunelom odbočiť hneď doprava na lesnú cestu, ktorá vedie do rekreačnej časti Kozinec. Nachádza sa tu pláž a drevené posedenie.

Verejná doprava?

Železničná stanica Margecany, alebo zastávka Margecany.

Parkovanie:

Cez tunel vedie cesta a v okolí sa nachádza dostatok parkovacích miest.

Kam v okolí?

Pokiaľ sa rozhodnete pokračovať rovno po asfaltovej ceste, prídete až k priehradnému múru vodnej nádrže Ružín, do lokality Malá Lodina. Celá trasa má dĺžku približne 15 km.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Margecany, žel. stanica – prechod cez Margeciansky tunel a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:7 km Čas:2 hod Stúpanie:86 m Klesanie:86 m Lokalita: Spiš Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Margecany
Trasa: Margecany, stanica - Margeciansky tunel a späť Občerstvenie: Rolova huta Počkaj Beach