Tajch Klinger

Banská Štiavnica

Tajch Klinger môžeme zaradiť medzi najkrajšie tajchy v Banskej Štiavnici. Maximálna hĺbka je 21 metrov. Počas teplých dní sa premení na obľúbené kúpalisko. Na tajchu pribudlo nové plávajúce mólo, ktoré sa sem vrátilo po dlhej dobe. Pôvodné vzniklo ešte v 19. storočí. Klinger je krásny v každom ročnom období a vedie k nemu nenáročná prechádzka z Banskej Štiavnice.

Potešia sa najmä otužilí plavci, keďže Tajch Klinger si veľa slnka cez deň neužije, nepatrí k najteplejším. Tajch bol vybudovaný v 18. storočí a voda z neho sa používala na pohon ťažných a čerpacích strojov pre banské šachty.

Tajch Klinger
Tajch Klinger

Bufet pri jazere a workoutové ihrisko

Drobné občerstvenie ponúka bufet s prekrytou terasou a posedením, hneď pri tajchu. Nachádza sa tu tiež malé workoutové ihrisko a prezliekáreň. Odporúčame tiež prechádzku ku hrádzi, kde vybudovali drevené lavičky. Pešia cestička vedie okolo celého tajchu.

Ako sa sem dostať? Z Banskej Štiavnice je Tajch Klinger na skok

Priamo z Banskej Štiavnice vedie k tajchu romantický chodník lesom, ktorý je obľúbeným miestom na prechádzky. Pri navigácii pomôže červená turistická značka. Vydajte sa po nej z Radničného námestia v Banskej Štiavnici. Pokračujte cez Novozámockú ulicu, okolo Nového zámku, prejdete tiež cez Piargskú bránu. Odtiaľto hore do kopca po schodoch, okolo cintorína. Ďalej už chodník pokračuje lesom až k tajchu. Prídete sem do 30 minút.

Tajch Klinger

Zaujímavosti a stručne z histórie

V roku 1850 nariadilo ministerstvo Viedenskej vlády vybudovanie kúpalísk pre „zabezpečenie zdravia a čistoty baníckeho ľudu“. Na Klingeri tak postavili šatne a plávajúce bazénové plte. Podľa vtedajšieho poriadku kúpania, sa mohli dopoludnia kúpať ženy a popoludní muži.  Dnes už podobné pravidlá neplatia, kúpať sa môžete bez obmedzenia, avšak pozor na kúpanie so psíkom. To je počas letnej sezóny zakázané.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovacie miesta sa nachádzajú v lesíku za tajchom na ulici Klinger. Najbližšia autobusová zastávka: Banská Štiavnica, Klinger.

Kam v okolí?

V blízkosti sa nachádza Banské múzeum v prírode, Nový Zámok v Banskej Štiavnici. Po náučnom chodníku Milana Kapustu prídete tiež k najvyššie položenému Tajchu Ottergrund. Spozjante ďalšie nádherné tajchy v okolí Banskej Štiavnice.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na celej turistickej trase Banská Štiavnica, Radničné námestie – Tajch Klinger a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:3 km Čas:3 hod Stúpanie:104 m Klesanie:104 m Lokalita: Banská Štiavnica Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Banská Štiavnica
Turistická
značka:
červená
Trasa: Banská Štiavnica, Radničné námestie - Tajch Klinger a späť Občerstvenie: Bufet pri tajchu
Rozhľadňa Brezno
Horehronie Rozhľadňa Brezno
Vtáčnik
Vtáčnik Vtáčnik