Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Malé Karpaty

Mohyla neďaleko mesta Brezová pod Bradlom je miestom posledného odpočinku generála Milana Rastislava Štefánika, ktorý tragicky zahynul 4. mája 1919 pri návrate do vlasti, neďaleko Ivanky pri Dunaji. Pozrite sa ako sa sem dostať?

Zaujímavosti a stručne z histórie

Pamätník sa nachádza na vrchu Bradlo v nadmorskej výške 543 m.n.m. Je dielom slovenského architekta Dušana Jurkoviča. Bol to práve Jurkovič, ktorý prišiel s myšlienkou pochovať Štefánika na Bradle. Základný kameň Mohyly slávnostne položili 4. mája 1924 a výstavba prebiehala od 11. júla 1927 do 20. septembra 1928. Mohylu slávnostne odhalili 23. septembra v roku 1928.

V roku 1968 bola Mohyla na Bradle vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Rekonštrukcie sa dočkala v roku 1996. Vďaka nespornému významu Štefánikovej osobnosti a svojim umeleckým kvalitám, bola Mohyla Milana Rastislava Štefánika v roku 2009 slávnostne zapísaná do zoznamu Európskeho kultúrneho dedičstva.

Pri mohyle sa pravidelne, každý rok v máji, organizujú masové celonárodné stretnutia oslavujúce život a dielo generála Milana Rastislava Štefánika.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika
Mohyla Milana Rastislava Štefánika – foto: Shutterstock

Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle má nevídané rozmery

V základe je dlhá 96 m, široká 70 m. Prvá terasa meria 93 x 62 m, druhá 45 x 32 m. Štyri obelisky majú výšku 12 m. Štefánikov hrob je v hĺbke 8 m pod tumbou.

Obelisky symbolizujú štyri obete leteckého nešťastia a zároveň štyri krajiny, v ktorých Štefánik pôsobil.

Ako sa sem dostať?

Na Bradlo vedie z Brezovej udržiavaná 4 km komunikácia, po ktorej prídeme autom priamo pred pamätník. Cesta je udržiavaná a prejazdná aj v zimných mesiacoch.

Z Brezovej pod Bradlom pešo po trase SNP po trase Brezová pod Bradlom – Mohyla M. R. Štefánika (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 278 m) – červená značka

Z obce Dolné Košariská po trase Dolné Košariská – Chrbát Bradla – Mohyla M. R. Štefánika (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 227 m) – najprv žltá a potom zelená značka

Parkovanie a verejná doprava

Priamo pri Mohyle M. R. Štefánika sa nachádza verejné parkovisko. Autobusová stanica v Brezovej pod Bradlom, alebo autobusová zastávka Dolné Košariská.

Kam v okolí?

Pár minút od Bradla navštívte vyhliadku Hrombaba, v obci Košariská Múzeum M.R. Štefánika, nad Brezovou pod Bradlom Rozhľadňu Lipovec. Nad obcou Podrbanč Hrad Branč.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Brezová pod Bradlom – Mohyla Milana Rastislava Štefánika.

Zdroj: Bradlo.sk


Lokalita Malé Karpaty
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Brezová pod Bradlom
Občerstvenie

Chata Bradlo