Oponický hrad

Tríbeč

Úžasné výhľady a krásna príroda. To sú lákadlá, ktoré ponúka kráľovský Oponický hrad, v pohorí Tríbeč. Ako sa dostať na Oponický hrad? Najbližšie je to z obce Oponice, kde sa nachádza aj parkovisko.

Okolie hradu je pekne upravené s lavičkami, posedením a ohniskom. Výlet nie je náročný, doslova vhodný aj pre rodiny s deťmi.

Oponický hrad

Stručne z histórie Oponického hradu

Hrad si počas svojej histórie naozaj užil svoje. Založený bol v 13. storočí a prvými majiteľmi boli Čákovci. Po smrti Matúša Čáka hrad postupne vlastnili Mikuláš Gutkele, Dezider Kaplay a v roku 1392 prešiel do vlastníctva Apponyiovcov.

V roku 1430 Oponický hrad dobyli a ťažko poškodili Husitské vojská. Aj keď sa podarilo niektoré časti opraviť, jeho sláva postupne upadala. V 16. a 17. storočí ešte odolal tureckým vpádom, až napokon majitelia hrad opustili v roku 1645 a presťahovali sa do kaštieľa v Oponiciach.

Dodnes sa našťastie zachovala zrúcanina, žiaľ bez najvyššej vysunutej veže. Najzachovalejšia je západná časť hradu, opevnenie s baštou a palác Apponyiovcov. V súčasnosti prebieha obnova a konzervačné práce vďaka Občianskemu združeniu Apponiana.

Oponický hrad

Ako sa dostať na Oponický hrad?

Obec Oponice sa nachádza medzi Nitrou a Topoľčanmi. Z obce Oponice ideme po zelenej značke a na hrade sme do 1 hodiny. Trasa z Horných Lefantoviec ide najprv po modrej a potom po zelenej značke do 2 hod. Oponický hrad je sprístupnený celoročne.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovacie plochy sú pred družstvom v obci Oponice, neďaleko Kaštieľa Oponice a na poľnej ceste ku hradu. Najbližšia autobusová zastávka Oponice, námestie.

Kam v okolí?

V Oponiciach si nenechajte ujsť dva kaštiele: Apponyiho poľovnícke múzeum a zrekonštruovaný renesančný Kaštieľ Oponice. Odporúčame tiež navštíviť zrúcaninu Hradu Gýmeš pri obci Jelenec, vrch Zobor, Ferraty na Zobore a kalváriu nad mestom Nitra.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Oponice – Oponický hrad.


Dĺžka:
3 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
175 m
Klesanie:
10 m
Lokalita Tríbeč
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Oponice
Turistická značka zelená
Trasa Oponice - Oponický hrad
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom